2009 рік

0
60

В січні-лютому 2009 року Фундацією спільно з Міжнародною журналістською асоціацією «Здоров’я без кордонів» проведене незалежне журналістське розслідування по факту незаконного скорочення протитуберкульозної мережі міста Харкова. Результати розслідування були оприлюднення 02 лютого 2009 року на прес-конференції «Харків. Туберкульозна смерть на порозі».

За підсумками розслідування до Генеральної прокуратури України було направлено громадське сповіщення про злочин щодо здоров’я і життя хворих на туберкульоз громадян міста Харкова і Харківської області, а також мешканців міста Харкова і Харківської області, і громадян України в цілому, з боку посадових осіб Харківської міської державної адміністрації. Також були направлені звернення до Президента України, Прем’єр-міністра України, народних депутатів України, зацікавлених міністерств та відомств.

У лютому 2009 р. організовано та проведено 3 зустрічі із керівництвом Федерації профспілок України та Профспілки працівників охорони здоров’я України щодо запровадження міжнародних підходів та практик у сфері протидії туберкульозу у діяльність профспілкових організацій.

01 лютого 2009 р. організована та проведена зустріч з уповноваженим Верховної Ради України з прав людини Н.І. Карпачовою з питань запровадження в Україні положень Хартії пацієнтів для лікування туберкульозу.

06 лютого 2009 р. та 13 лютого 2009 р. організовано та проведено дві зустрічі із заступником Глави Секретаріату Президента України М.І. Ставнійчук, в ході яких обговорювалися питання ролі регіональних комісій з протидії туберкульозу та ВІЛ/СНІДу у протидії епідемії туберкульозу у регіонах України.

18 лютого 2009 р. взято участь у засіданні Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я, на якому обговорювалися шляхи удосконалення національних нормативних документів у протитуберкульозній галузі.

19 лютого 2009 р. організовано та проведено зустріч делегації Глобального Фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією із заступником Глави Секретаріату Президента України Ю.П. Богуцьким. В ході зустрічі зокрема обговорювалися міжнародні підходи до подолання епідемії туберкульозу та запровадження їх в Україні.

25-26 лютого 2009 р. у місті Києві відбулася робоча зустрічі партнерів «Партнерство по контролю за туберкульозом в Україні», організована організацією «Програма оптимальних технологій в галузі охорони здоров’я» (РАТН).

На робочій зустрічі розглядалися підсумки першого року впровадження проекту РАТН «Партнерство по контролю за туберкульозом в Україні», а також актуальні питання протидії епідемії туберкульозу в Україні в межах проекту.

Участь у робочій зустрічі взяли представники Фундації «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» та Міжнародної журналістської асоціації «Здоров’я без кордонів».

Голова правління Фундації Віталій Руденко виступив із доповіддю «Адвокація та соціальна підтримка – стратегічні напрямки співпраці з неурядовими організаціями», розповівши про проведені нашою організацією та партнерами заходи в рамках партнерства по контролю за туберкульозом в Україні.

Також, присутнім було представлено Інформаційний посібник з питань міжнародних стратегій протидії туберкульозу та рекомендованих стандартів надання послуг у цій галузі, розроблений та виданий за сприяння проекту «Партнерство по контролю за туберкульозом в Україні», який впроваджується організацією РАТН, за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

03 березня 2009 р. організоване та проведене засідання Консультативно-дорадчої групи з підтримки та моніторингу впровадження Загальнодержавної програми протидії захворюванню на туберкульоз у 2007-2011 роках, що діє у відповідності до наказу МОЗ України від 18.02.09 р. № 49-Адм. На засіданні була продовжена робота по створенню Єдиного переліку (реєстру) нормативних актів Міністерства охорони здоров’я України у сфері боротьби із туберкульозом в Україні, уточнювався перелік нормативних актів, що мають увійти до реєстру.

Протягом січня-березня 2009 р. представниками Фундації «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» та Міжнародної журналістської асоціації «Здоров’я без кордонів» організовано та проведено 4 зустрічі із народними депутатами України – членами Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я з метою обговорення шляхів удосконалення національних нормативних документів у протитуберкульозній галузі.

Протягом лютого-березня 2009 р. – представниками Фундації «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» та Міжнародної журналістської асоціації «Здоров’я без кордонів» підготовлено та направлено 63 звернення народним депутатам України – членам Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я, керівникам фракцій, профільних комітетів щодо міжнародних підходів у контролі туберкульозу, їх доречності для України та необхідності відповідних змін у законодавчій базі України.

23 березня 2009 р. організовано та проведено круглий стіл, присвячений Всесвітньому дню боротьби із туберкульозом.

В ході круглого столу розглядалися питання:

– Епідемічна ситуація з туберкульозу в Україні та політика держави у боротьбі з туберкульозом.

– Проблеми туберкульозу та сучасна стратегія протидії епідемії.

– Співпраця громадськості та органів державної влади як умова ефективної боротьби з туберкульозом. Адвокація та соціальна підтримка хворих на туберкульоз – стратегічні напрямки співпраці з неурядовими організаціями.

– Вклад Всесвітньої організації охорони здоров’я у боротьбу з туберкульозом

– Хартія пацієнтів для лікування туберкульозу.

– Покращення інформованості населення України щодо туберкульозу запорука успішної боротьби з епідемією.

30 березня 2009 р. представниками Фундації «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» та Міжнародної журналістської асоціації «Здоров’я без кордонів» взято участь у нараді у Віце-прем’єр-міністра України І.В. Васюника з питань підготовки матеріалів до засідання Координаційної ради з проблем ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та наркоманії при Президентові України 31.03.2009 р.

Протягом березня-квітня 2009 р. Фундацією «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» та Міжнародною журналістською асоціацією «Здоров’я без кордонів» проведено громадську експертизу проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про боротьбу  із захворюванням на туберкульоз», реєстраційний № 4164 від 06.03.2009 р. В ході експертизи було виявлено значну кількість недоліків та зауважень до законопроекту, які знайшли своє відображення у експертному висновку, який був направлений до 52 народних депутатів України – членів профільних комітетів, керівників фракцій тощо.

28 квітня 2009 року в Одеській регіональній організації Національної спілки журналістів України Фундацією «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» та Міжнародною журналістською асоціацією «Здоров’я без кордонів» був організований та проведений прес-клуб на тему «Як подолати епідемію захворювання на туберкульоз?».

В ході прес-клубу обговорювалися питання:

· Туберкульоз – хвороба, яку можна вилікувати.

· Безкоштовність лікування туберкульозу гарантується державою.

· Чи завжди інфікування мікобактерією туберкульозу викликає захворювання на туберкульоз?

· Чи усі хворі на туберкульоз є епідемічно небезпечними для оточуючих?

· Чи забезпечена Одеська область кваліфікованими фахівцями для боротьби з туберкульозом?

· Чому необхідно інформувати населення про епідемію туберкульозу?

· Вакцинація (БЦЖ) та туберкулінодіагностика (проба Манту): „за” і „проти”.

· Поєднана інфекція туберкульоз–ВІЛ/СНІД: співпраця та координація зусиль.

· Сучасні технології протидії поширенню епідемії туберкульозу.

· Туберкульоз – медико-соціальна проблема, співпраця медичних працівників з громадськістю та засобами масової інформації.

· Попередження та профілактика стигматизації і дискримінації хворих на туберкульоз.

· Презентація Інформаційного посібника з питань міжнародних стратегій протидії туберкульозу та рекомендованих стандартів надання послуг у цій галузі.

27-30 квітня 2009 р. представниками Фундації «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» та Міжнародної журналістської асоціації «Здоров’я без кордонів» проведені наступні інформаційні та робочі зустрічі:

– Проведена зустріч із головою правління Одеської регіональної організації Національної спілки журналістів України Работіним Юрієм.

– Проведена зустріч із головою Постійної комісії з питань охорони здоров’я, сім’ї, материнства і дитинства Одеської обласної ради Будяк Людмилою Сергіївною.

– Проведено робочу зустріч  з представниками громадських організацій, членами Обласної координаційної ради з питань запобігання поширенню ВІЛ-інфекції/СНІДу, наркоманії та туберкульозу:

Сливинським Юрієм Павловичем – президентом Благодійного фонду «Оазис», секретарем Обласної координаційної ради з питань запобігання поширенню ВІЛ-інфекції/СНІДу, наркоманії та туберкульозу (радником голови облдержадміністрації);

Маленковою Надією Дмитрівною – заступником голови Одеського обласного національно-культурного товариства «Бірлік» («Єдність»);

Долоковим Миколою Миколайовичем – головою Ромської організації комінтернівського району Одеської області.

В ході робочої зустрічі обговорені шляхи підвищення ролі громадськості у виробленні регіональної політики в сфері протидії епідемії туберкульозу.

– Проведена зустріч із заступником начальника Управління охорони здоров’я та медицини катастроф – начальником відділу організації медичної допомоги населенню Одеської обласної державної адміністрації Кондратюк Тетяною Григорівною.

– Проведена зустріч із начальником Управління у справах національностей та релігій Одеської обласної державної адміністрації Різниковою Ярославою Олексіївною.

– Проведена зустріч із головним фтизіатром Одеської області Філюком В.В.

Протягом квітня-червня 2009 р. представниками Фундації «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» та Міжнародної журналістської асоціації «Здоров’я без кордонів» проведені робочі зустрічі з членами Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я з метою обговорення питань удосконалення нормативної бази у протитуберкульозній сфері:

– Народним депутатом України, Головою Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Т.Д. БАХТЕЄВОЮ;

– Народним депутатом України, Першим заступником голови Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я В.Г. ПЄРЄДЄРІЄМ;

– Народним депутатом України, Головою підкомітету з питань законодавчого забезпечення медичної допомоги, здійснення лікувальної діяльності, медичної освіти і науки Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я В.Г. КАРПУКОМ;

– Народним депутатом України, Заступником голови Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я В.П. КОРЖОМ;

– Народним депутатом України, Секретарем Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Л.С. ГРИГОРОВИЧ;

– Народним депутатом України, Головою підкомітету з питань законодавчого забезпечення державної політики охорони громадського здоров’я, розвитку фармації та здійснення фармацевтичної діяльності Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я  Ю.О. ГАЙДАЄВИМ;

– Народним депутатом України, Головою підкомітету з питань розвитку і зміцнення матеріально-технічної бази охорони здоров’я Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Г.В. МАНЬКОВСЬКИМ;

– Народним депутатом України, Головою підкомітету з питань медичного страхування та контролю за виконанням державних програм у галузі охорони здоров’я Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Р.М. СОРОЧИНСЬКОЮ-КИРИЛЕНКО – 2 зустрічі;

– Народним депутатом України, Головою підкомітету з питань планування бюджетних програм та контролю за використанням бюджетних коштів в охороні здоров’я Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я В.І. КОНОВАЛЮКОМ;

– Народним депутатом України, Членом Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я А.П. ЯЦЕНЮКОМ;

– Народним депутатом України, Членом Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я І.Ф. ШАРОВИМ.

В ході зустрічей зокрема обговорювалися питання доопрацювання проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про боротьбу  із захворюванням на туберкульоз», приведення його у відповідність до міжнародних стандартів.

Також були проведені робочі зустрічі із зазначених питань з народними депутатами України Кириленко І.Г., Ляпіною К.М., Голубом О.В.

11 червня 2009 р. представниками Фундації «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» та Міжнародної журналістської асоціації «Здоров’я без кордонів» взято участь у засіданні координаційної ради з питань забезпечення ефективності виконання державних програм у галузі протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та туберкульозу, на якому було піднято питання протидії поєднаній інфекції туберкульоз-ВІЛ/СНІД.

17 червня 2009 р. представниками Фундації «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» та Міжнародної журналістської асоціації «Здоров’я без кордонів» взято участь у круглому столі на тему «Консолідація зусиль органів державної влади, політичних партій і неурядових організацій для протидії захворюванню на туберкульоз в Україні», на якому обговорювалося широке коло проблем, пов’язаних із протидією туберкульозу в Україні, в тому числі: вплив впровадження «Загальнодержавної програми протидії захворюванню на туберкульоз у 2007−2011 роках» на епідемічну ситуацію; стан, проблеми та шляхи вдосконалення законодавчого забезпечення протидії захворюванню на туберкульоз в Україні; роль політичних партій та неурядових організацій у забезпеченні сприятливої для подолання епідемії туберкульозу суспільно-політичної ситуації в країні; досвід діяльності політичних партій та неурядових організацій у сфері адвокації вирішення актуальних проблем боротьби із туберкульозом та  мобілізації населення на протидію епідемії туберкульозу і можливості для підвищення її ефективності.

30 червня 2009 р. представниками Фундації «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» та Міжнародної журналістської асоціації «Здоров’я без кордонів» проведена зустріч із директором Інституту Стратегічних Досліджень МОЗ України Слабким Г.О. щодо шляхів подальшого удосконалення нормативної бази МОЗ України в сфері боротьби із туберкульозом.

В період з 11 квітня 2009 р. по 09 липня 2009 р. в рамках проекту «Сприяння реформі вторинної медичної допомоги» в Чуднівському та Бердичівському районах Житомирської області Фундацією «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» та Міжнародною журналістською асоціацією «Здоров’я без кордонів» були проведені наступні заходи.

Адвоковано направлення листа народного депутата України В.Г. Карпука на адресу Голови Житомирської обласної державної адміністрації Ю.В. Забели від 12.05.2009 №395/09-68 щодо сприяння проведенню в Чуднівському, Бердичівському, Новоград-Волинському та Ємільчінському районах Житомирської області заходів із представниками обласної та районних державних адміністрацій, засобів масової інформації, громадських організацій області, тощо.

В результаті отримані доручення Голови Житомирської обласної державної адміністрації до голів зазначених районних державних адміністрацій щодо сприяння впровадженню заходів проекту.

Для узгодження питань взаємодії районних державних адміністрацій та проекту «Сприяння реформі вторинної медичної допомоги» здійснені виїзди до смт. Чуднова та м. Бердичева, де проведені робочі зустрічі із заступником голови Чуднівської районної державної адміністрації Коником Йосипом Йосиповичем, начальником відділу охорони здоров’я райдержадміністрації Гречко Володимиром Анатолійовичем, головою Бердичівської районної державної адміністрації Бакановським Леонідом Анатолійовичем, заступником голови районної державної адміністрації Бабійчуком Валерієм Васильовичем, в ході яких були узгоджені питання проведення в Чуднівському та Бердичівському районах Житомирської області громадського обговорення питань реформування системи охорони здоров’я зазначених районів.

Також були визначені відповідальні особи від районних державних адміністрацій за проведення заходів.

За результатами зустрічей в робочому порядку були узгоджені проблемні питання районів до обговорення, та порядок денний громадських обговорень, визначені час та місце проведення обговорень, склад учасників, матеріально-технічне забезпечення, тощо.

Головами районних державних адміністрацій були надіслані запрошення до зацікавлених сторін та оприлюднені інформаційні повідомлення про проведення громадських обговорень питань реформування системи охорони здоров’я зазначених районів Житомирської області.

Громадське обговорення питань реформування системи охорони здоров’я Чуднівського району Житомирської області було заплановане та проведене 03 липня 2009 р. у приміщення Чуднівської районної державної адміністрації.

На обговоренні розглядалися наступні питання:

1. Реформування у сфері охорони здоров’я України. Нові тенденції, вимоги та перспективи.

2. Стан охорони здоров’я у Чуднівському районі, проблемні питання.

– створення міжрайонного хірургічного центру на базі Чуднівської центральної районної лікарні;

– удосконалення системи надання допомоги вагітним;

– визначення чіткої системи фінансування та оснащення медичним обладнанням закладів охорони здоров’я Чуднівського району.

3. Що отримає населення та медичні працівники від проведення реформування галузі охорони здоров’я Чуднівського району.

Участь у громадському обговоренні взяли 9 медичних працівників району, 12 працівників районної державної адміністрації, 3 сільські голови, заступник голови районної ради, експерт-фінансист, представник газети «Чуднівська фортеця», представник громадської організації району та представник громадської організації області, 3 представника всеукраїнських громадських організацій.

Громадське обговорення питань реформування системи охорони здоров’я Бердичівського району Житомирської області було заплановане та проведене 08 липня 2009 р. у приміщення Бердичівської районної державної адміністрації.

На обговоренні розглядалися наступні питання:

1. Реформування у сфері охорони здоров’я України. Нові тенденції, вимоги та перспективи.

2. Стан охорони здоров’я у Бердичівському районі, проблемні питання.

– недостатність фінансування галузі охорони здоров’я району;

– відсутність чіткого розмежування між системами первинної та вторинної медичної допомоги;

– роль та повноваження органів місцевого самоврядування;

– впровадження сімейної медицини в районі.

3. Що отримає населення та медичні працівники від проведення реформування галузі охорони здоров’я Бердичівського району.

Участь у громадському обговоренні взяли 76 медичних працівників, в тому числі 1 депутат районної ради від Комуністичної партії України, 10 представників районної державної адміністрації, 17 сільських голів, 3 представника громади, 5 представників засобів масової інформації, 1 представник громадської організації району, 3 представника всеукраїнських громадських організацій.

08 липня 2009 р. – участь представників Фундації «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» та Міжнародної журналістської асоціації «Здоров’я без кордонів» у засіданні Київської міської ради з питань протидії туберкульозу.

На засіданні із пропозиціями виступив голова правління Фундації «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» Віталій Руденко.

На тому ж засіданні була реалізована пропозиція Фундації «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» та Міжнародної журналістської асоціації «Здоров’я без кордонів» щодо створення та затвердження в установленому порядку районних у місті Києві рад з питань туберкульозу (п. 2 протокольного доручення №1).

08 липня 2009 р. – робоча зустріч представників Фундації «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» та Міжнародної журналістської асоціації «Здоров’я без кордонів» із начальником Головного управління охорони здоров’я Київської міської державної адміністрації з метою обговорення подальших шляхів покращення взаємодії Коаліції організацій «Зупинимо туберкульоз разом» із державною адміністрацією у питаннях протидії туберкульозу в м. Києві

08 липня 2009 р. – співбесіда представників Фундації «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» та Міжнародної журналістської асоціації «Здоров’я без кордонів» із заступником голови КМДА Кільчицькою І.Р. щодо активізації участі громадських організацій у питаннях протидії туберкульозу в м. Києві.

В ході зустрічі також розглядалися питання розширення залучення організацій – членів Коаліції організацій «Зупинимо туберкульоз разом» до моніторингу виконання національної та регіональної протитуберкульозних програм в м. Києві.

15 липня 2009 р. – організація і участь представників Фундації «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» та Міжнародної журналістської асоціації «Здоров’я без кордонів» у засіданні Консультативно-дорадчої групи з підтримки та моніторингу Загальнодержавної програми протидії захворюванню на туберкульоз у 2007-2011 роках.

На засіданні розглядалися питання:

1. Про хід роботи Консультативно-дорадчої групи з підтримки та моніторингу Загальнодержавної програми протидії захворюванню на туберкульоз у 2007-2011 роках за період з останнього засідання щодо створення реєстру нормативних актів Міністерства охорони здоров’я України у сфері боротьби із туберкульозом в Україні.

2. Презентація напрацьованих матеріалів по розробці проекту Реєстру нормативних актів Міністерства охорони здоров’я України у сфері боротьби із туберкульозом в Україні.

3. Пропозиції щодо подальшої роботи по створенню Реєстру нормативних актів Міністерства охорони здоров’я України у сфері боротьби із туберкульозом в Україні.

23 липня 2009 р. – участь представників Фундації «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» та Міжнародної журналістської асоціації «Здоров’я без кордонів» у засіданні координаційної ради МОЗ з питань забезпечення ефективності виконання державних програм в галузі протидії ВІЛ/СНІДу та туберкульозу.

У засіданні приймали участь Віталій Руденко та Ігор Горбасенко.

На засіданні розглядалися питання протидії ВІЛ/СНІД та ко-інфекції туберкульоз-ВІЛ/СНІД.

24 липня 2009 р.Фундацією «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» та Міжнародною журналістською асоціацією «Здоров’я без кордонів» організована та проведена зустріч партнерських організацій з питань взаємодії у роботі щодо адвокації протидії ТБ в Україні.

У зустрічі взяли участь представники організацій – членів Коаліції організацій «Зупинимо туберкульоз разом».

На зустрічі обговорювалися питання продовження розширення Коаліції організацій «Зупинимо туберкульоз разом», формування мережі у всіх регіонах України, напрямки адвокаційної роботи із місцевими органами влади.

31 липня 2009 р.представниками Фундації «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» та Міжнародної журналістської асоціації «Здоров’я без кордонів» взято участь у зустрічі з партнерськими організаціями, що працюють на центральному рівні в галузі протидії епідемії ТБ та ВІЛ/СНІДу в Україні, організованій ВООЗ.

На зустрічі обговорювалися питання оцінки спільних заходів з ВІЛ-ТБ в пілотних регіонах ВООЗ (Донецькій, Дніпропетровській, Херсонській областях та АР Крим) та шляхи питання підтримки регіональних програм щодо покращення взаємодії з контролю за ТБ-ВІЛ.

В зв’язку із хронічним недофінансуванням заходів по боротьбі з туберкульозом, зокрема на придбання протитуберкульозних препаратів та обладнання, протягом серпня 2009 р. Фундацією «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» та Міжнародною журналістською асоціацією «Здоров’я без кордонів» були підготовлені і направлені звернення на адреси:

Президента України;

Прем’єр-міністра України;

Віце-прем’єр-міністра України, голови Національної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу при Кабінеті міністрів України;

Голови Верховної Ради України;

Голови Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я;

Голови Комітету Верховної Ради України з питань бюджету;

Голови Комітету Верховної Ради України з питань європейської інтеграції;

Народних депутатів України – членів зазначених комітетів, керівництва фракцій у Верховній Раді України.

Всього були направлені звернення на адреси 86 посадових осіб.

В період з 10 липня 2009 р. по 05 серпня 2009 р. в рамках проекту «Сприяння реформі вторинної медичної допомоги» в Новоград-Волинському, Ємільчінському, Овруцькому, Народицькому та Олевському районах Житомирської області Фундацією «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» та Міжнародною журналістською асоціацією «Здоров’я без кордонів» були проведені наступні заходи.

Для узгодження питань взаємодії районних державних адміністрацій, районних рад та проекту «Сприяння реформі вторинної медичної допомоги» проведені телефонні переговори та здійснені виїзди до м.м. Новоград-Волинськ, Овруч та смт. Народичі, де проведені робочі зустрічі із:

– головою Новоград-Волинської райдержадміністрації Іванюком Миколою Олексійовичем;

– головою Новоград-Волинської районної ради Гончаруком Віктором Васильовичем;

– начальником відділу охорони здоров’я Новоград-Волинського району Лібером Михайлом Степановичем;

– керівником апарату Овруцької райдержадміністрації Охримчуком Василем Володимировичем;

– головним лікарем Овруцької центральної районної лікарні Левківським Володимиром Павловичем;

– головою Народицької райдержадміністрації Савлуком Василем Івановичем;

– заступником голови Народицької райдержадміністрації Черняк Оленою Миколаївною;

– головним лікарем Народицької центральної районної лікарні Гришковським Володимиром Володимировичем.

Також у телефонному режимі було проведено неодноразові переговори із:

– головою Ємільчінської райдержадміністрації Лісовим Петром Сергійовичем;

в.о. голови РДА, першим заступником голови Ємільчінської райдержадміністрації Романюком Олександром Романовичем;

– заступником голови Ємільчінської райдержадміністрації Слюсаревим Володимиром Анатолійовичем;

– головним лікарем Ємільчінської центральної районної лікарні Довгополим Юрієм Дмитровичем;

– головою Овруцької райдержадміністрації Сав’юком Михайлом Михайловичем;

(на даний час посада заступника голови Овруцької райдержадміністрації вакантна);

– головою Олевської райдержадміністрації Фіц Зиновієм Романовичем;

– першим заступником голови Олевської райдержадміністрації Славянином Михайлом Олександровичем.

В ході робочих зустрічей та телефонних розмов були узгоджені питання проведення громадського обговорення питань реформування системи охорони здоров’я Новоград-Волинського, Ємільчінського районів та м. Новоград-Волинський Житомирської області.

Також були обговорені питання та визначені можливі терміни проведення громадських обговорень питань реформування системи охорони здоров’я Овруцького, Народицького та Олевського районів.

Були визначені відповідальні особи від районних державних адміністрацій за проведення заходів, порядок проведення заходів та склад учасників.

Громадське обговорення питань реформування системи охорони здоров’я Новоград-Волинського, Ємільчінського районів та м. Новоград-Волинський Житомирської області було заплановане та проведене 04 серпня 2009 р. у приміщення Новоград-Волинської районної державної адміністрації.

На обговоренні розглядалися наступні питання:

1. Реформування у сфері охорони здоров’я України: нові тенденції, проблеми та перспективи.

2. Реформування первинної та вторинної медичної допомоги у місті та районі:

а) районний центр первинної медичної допомоги;

б) штатні нормативи та типові штати новостворюваних лікувальних закладів;

в) розрахунки за надані послуги;

г) формування єдиної медичної вертикалі;

д) створення міжрайонного медичного об’єднання.

3. Що отримають мешканці міста та районів від реформування галузі охорони здоров’я.

Участь у громадському обговоренні взяли 29 медичних працівників району, 9 працівників районної державної адміністрації, 22 голови сільських та селищних рад, 10 представників міської та районної рад, 4 представники релігійних конфесій та громадських організацій району, 3 представника всеукраїнських громадських організацій, 3 представники Ємільчинського району, 2 представники громадськості, 4 представника ЗМІ.

Спільно із начальником управління охорони здоров’я Житомирської обласної держадміністрації Толстановим Олександром Костянтиновичем мною, як членом Комісії з гуманітарної допомоги при кабінеті Міністрів України було озвучене побажання опрацювати питання отримання гуманітарної допомоги у вигляді санітарних автомобілів на підтримку цілей проекту.

05 серпня 2009 р. – організована та проведена робоча зустріч представників Фундації «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» та Міжнародної журналістської асоціації «Здоров’я без кордонів» із заступником голови Київської міської державної адміністрації Кільчицькою І.Р.

В ході зустрічі обговорювалися питання адвокації, соціальної мобілізації та інформування населення м. Києва у питаннях туберкульозу. Зокрема було розглянуто питання щодо встановлення пам’ятного знаку померлим від ТБ, залучення позабюджетних коштів та грантової допомоги, викладені в Пропозиціях до засідання Київської міської ради з питань протидії туберкульозу. І Кільчицькою надані розпорядження відповідним підрозділам КМДА

В період з 17 по 19 серпня 2009 р. Фундацією «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» та Міжнародною журналістською асоціацією «Здоров’я без кордонів» проведено наступну роботу в м. Одесі та Одеській області:

·           зустрічі в Одеському протитуберкульозному диспансері з виконуючим обов’язки головного лікаря Павловою Ольгою Вікторівною;

·           зустріч із заступником начальника управління охорони здоров’я та медицини катастроф Одеської обласної державної адміністрації Кондратюк Тетяною Григорівною;

·           зустріч із Оленою Грибовою,  секретарем Одеської обласної координаційної ради з питань запобігання поширенню ВІЛ-інфекції/СНІДу, наркоманії та туберкульозу, керівником громадської організації «Молодіжний Центр Розвитку»;

·           зустріч із заступником начальника управління у справах національностей та релігій – начальником відділу у справах національностей Одеської обласної державної адміністрації Максименком Олексієм Івановичем;

·           зустріч із представниками громадських організацій Одеської області щодо протидії туберкульозу та із журналістами засобів масової інформації Одеської області по підтримці адвокації змін у політиці в сфері протидії туберкульозу;

·           зустріч із Слюз Тамарою Федорівною, головою Одеської обласної організації Товариства Червоного Хреста України (за суміцництвом), директором Територіального центру Соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких недієспособних громадян Приморського району Одеського Виконавчого Комітету;

·           виїзд в Комінетрнівський район Одеської області та робоча зустріч із Прокопечко Людмилою Ярославівною, головою Комінетрнівської районної державної адміністрації Одеської області;

·           відвідування місця компактного проживання ромського населення, проведення зустрічей із представниками ромської громади («Китайські цигане»);

·           робоча зустріч із представниками громадських організацій Одеської області щодо протидії туберкульозу;

·           робоча зустріч із Кіровим Віталієм Михайловичем, керівником Одеського обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді;

·           робоча зустріч із Афанасіаді Тетяною, заступником голови Одеської обласної координаційної ради з питань запобігання поширенню ВІЛ-інфекції/СНІДу, наркоманії та туберкульозу, керівником громадської організації «Разом за життя».

В період з 20 по 21.08.2009 проведено наступну роботу в м. Севастополь:

·           зустріч із Сенцовим Василем Володимировичем, головним фтизіатром м. Севастополь.

·           робоча зустріч із Пологовим Віктором Ігоревичем, начальником управління охорони здоров’я Севастопольської міської державної адміністрації.

·           робоча зустріч із Цокур Іриною Геннадіївною,  заступником голови Севастопольської міської державної адміністрації.

·           зустріч із представниками громадських організацій Благодійний фонд «Центр Солідарності» та Севастопольського благодійного фонду по боротьбі з туберкульозом.

·           відвідування реабілітаційного центру «Отчий дом» Благодійного фонду «Центр Солідарності».

Робота проводилася в рамках «Місії моніторингу та сприяння» (протитуберкульозній діяльності та впровадженню національної програми з туберкульозу на регіональному рівні) у Одеській області та м. Севастополі в рамках проекту «Контроль за туберкульозом в Україні».

В ході роботи в період з 17 по 21.08.2009 р. у Одеському регіоні та м. Севастополі усім учасникам зустрічей було надано екземпляри Інформаційного посібника з питань міжнародних стратегій протидії туберкульозу та рекомендованих стандартів надання послуг у цій галузі, розробленого Фундацією «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» та Міжнародною журналістською асоціацією «Здоров’я без кордонів» за сприяння проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Партнерство для контролю туберкульозу в Україні», що впроваджується організацією РАТН.

27 серпня 2009 р. – участь представників Фундації «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» та Міжнародної журналістської асоціації «Здоров’я без кордонів» у засіданні Національної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу

На засіданні членом Національної ради – головою правління Міжнародної журналістської асоціації «Здоров’я без кордонів» І. Горбасенком було ініційовано розгляд питання збільшення фінансування протитуберкульозної галузі.

На запрошення МОЗ України в період з 3 по 4 вересня 2009 р. в м. Херсоні представниками Фундації «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» та Міжнародної журналістської асоціації «Здоров’я без кордонів» взято участь у розширеній виїзній Колегії МОЗ України з питань протидії туберкульозу за участю голів рад з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу при Раді Міністрів АР Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, міністерств та відомств, які відповідають за реалізацію заходів програми, Міністра охорони здоров’я АУР Крим, начальників управлінь охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, головних лікарів протитуберкульозних закладів та центрів СНІДу, головних державних санітарних лікарів АР Крим, областей, міст Києва та Севастополя, на водному, залізничному та повітряному транспорті.

04 вересня 2009 р. Фундацією «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» та Міжнародною журналістською асоціацією «Здоров’я без кордонів» організована та проведена школа керівників неурядових організацій «Мистецтво адвокації, як дієвий інструмент роботи неурядових організацій щодо протидії епідемії туберкульозу в Україні».

Участь у школі взяли представники Коаліції організацій «Зупинимо туберкульоз разом» з усіх 27 регіонів України.

Програма проведення школи:

– Епідемічна ситуація з туберкульозу в Україні та політика держави у боротьбі з туберкульозом. Перебіг хвороби та шляхи її профілактики.

– Сучасні міжнародні стратегії та стандарти протидії епідемії туберкульозу.

– Інтерактивний тренінг: «Мистецтво адвокації, як дієвий інструмент роботи неурядових організацій щодо протидії епідемії туберкульозу в Україні».

17 вересня 2009 р. – організована та проведена зустріч представників Фундації «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» та Міжнародної журналістської асоціації «Здоров’я без кордонів» із головою підкомітету з питань законодавчого забезпечення медичної допомоги, здійснення лікувальної діяльності, медичної освіти і науки Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Карпуком Г.В. та заступником голови Комітету Верховної Ради України з питань промислової і регуляторної політики та підприємництва Ляпіною К.М.

22 вересня 2009 р. представниками Фундації «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» та Міжнародної журналістської асоціації «Здоров’я без кордонів» взято участь у засідання Київської міської ради з питань протидії туберкульозу у Київській міській державній адміністрації.

У засіданні приймали участь Віталій Руденко та Ігор Горбасенко.

На засіданні розглядалися питання:

–  виконання національної та регіональної протитуберкульозних програм в м. Києві;

–  про стан захворюваності на туберкульоз у першому півріччі 2009 р. в м. Києві;

–  про стан забезпечення туберкуліном лікувально-профілактичних закладів м. Києва;

–  створення Київського міського центру з питань протидії туберкульозу.

25 вересня 2009 р. – організована та проведена зустріч представників Фундації «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» та Міжнародної журналістської асоціації «Здоров’я без кордонів» із головою Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Бахтеєвою Т.Д. та секретарем Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Л.С. Григорович.

В ході зустрічей обговорювалися питання законодавчої підтримки змін до Закону України «Про боротьбу із туберкульозом в Україні» та питання повноцінного державного фінансування боротьби з туберкульозом в Україні.

30 вересня 2009 р. – організація і участь представників Фундації «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» та Міжнародної журналістської асоціації «Здоров’я без кордонів» у засіданні Консультативно-дорадчої групи з підтримки та моніторингу Загальнодержавної програми протидії захворюванню на туберкульоз у 2007-2011 роках.

За результатами засідання прийняте рішення про схвалення Єдиного збірника нормативно-правових актів у сфері протидії туберкульозу в Україні та після врахування наданих зауважень розміщення його електронної версії на сайті Комітету з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та іншим соціально небезпечним хворобам МОЗ України.

В період з 06 серпня 2009 р. по 01 жовтня 2009 р. в рамках проекту «Сприяння реформі вторинної медичної допомоги» в Коростенському районі Житомирської області Фундацією «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» та Міжнародною журналістською асоціацією «Здоров’я без кордонів» були проведені наступні заходи.

Для узгодження питань взаємодії районних державних адміністрацій, районних рад та проекту «Сприяння реформі вторинної медичної допомоги» проведені телефонні переговори та здійснено виїзди до м.м. Житомир та Коростень, де проведені робочі зустрічі із:

– начальником Управління хорони здоров’я Житомирської ОДА Толстановим О.К.;

– заступником начальника Управління хорони здоров’я Житомирської ОДА Гусаком О.Я.;

– начальником відділу  організаційної, лікувально-профілактичної роботи, фармації і маркетингу Управління хорони здоров’я Житомирської ОДА Грищук В.О.,

– головою Коростенської райдержадміністрації Костюченко С.В.;

– заступником голови Коростенської райдержадміністрації Скляревською К.Л.;

– головним лікарем Коростенської центральної районної поліклініки Камінським І.А.;

В ході виїзду також було відвідано Коростенську центральну районну поліклініку, вивчено та проаналізовано Концепцію реформування галузі охорони здоров’я Коростенського району та м. Коростеня на 2010 рік, ознайомлено із досягненнями щодо інформатизації медичної галузі Коростенського району.

Також у телефонному режимі було проведено неодноразові переговори із:

– головою Лугінської райдержадміністрації Семененко А.Г.;

– заступником голови Лугінської райдержадміністрації Давидюком В.І.;

щодо участі у Громадському обговоренні представників Лугінського району.

В ході робочих зустрічей та телефонних розмов були узгоджені питання проведення громадського обговорення у Коростенському районі на тему: «Реформа охорони здоров’я: сучасний стан та подальші кроки».

Були визначені відповідальні особи від Коростенської районної державної адміністрації за проведення заходу, порядок проведення заходу та склад учасників.

Проте, була узгоджена участь керівництва Управління охорони здоров’я Житомирської ОДА у громадському обговоренні у Коростенському районі на тему: «Реформа охорони здоров’я: сучасний стан та подальші кроки» з датою проведення 01.10.2009 р.

Також було узгоджене висвітлення заходу з боку Житомирської обласної телерадіокомпанії та КП «Коростенське радіо».

Громадське обговорення у Коростенському районі на тему: «Реформа охорони здоров’я: сучасний стан та подальші кроки» було заплановане та проведене 01 жовтня 2009 р. у приміщенні Коростенської районної державної адміністрації.

На обговоренні розглядалися наступні питання:

1. Стан системи охорони здоров’я в Житомирській області.

2. Що отримають мешканці міста та районів від реформування галузі охорони здоров’я.

3. Реформування у сфері охорони здоров’я України: нові тенденції, проблеми та перспективи.

4. Стратегічні заходи реформування охорони здоров’я Коростенщини:

– забезпечення доступності населення медичного обслуговування населення;

– підвищення якості медичних послуг;

– збільшення ефективності надання медичних послуг;

– підвищення поінформованості про обсяги і види медичного    забезпечення.

Участь у громадському обговоренні взяли 22 медичні працівники Коростенського та Лугінського районів, 7 працівників Коростенської та Лугінської районних державних адміністрацій, 19 голів сільських та селищних рад Коростенського та Лугінського районів, по 1 заступнику Коростенської та Лугінської районних рад, 3 представники Коростенської міської ради, представники ЗМІ.

В період з 01 жовтня 2009 р. по 10 грудня 2009 р. в рамках проекту «Сприяння реформі вторинної медичної допомоги» в Житомирської області Фундацією «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» та Міжнародною журналістською асоціацією «Здоров’я без кордонів» були проведені наступні заходи.

З метою організації виходу на радіоканалах Житомирської області інформаційного радіосюжету та серії радіороликів з метою поширення серед населення області інформації щодо впровадження проекту ЄС «Сприяння реформі вторинної медичної допомоги в Україні» та пропагування необхідності змін у регіональній політиці в галузі охорони здоров’я 15.11.2009 р. та 10.12.2009 р. було зроблено виїзди до м. Житомира та м. Коростень, де проведено робочі зустрічі із:

– начальником Управління хорони здоров’я Житомирської ОДА Толстановим О.К.;

– заступником начальника Управління хорони здоров’я Житомирської ОДА Торбасом О.М.;

– начальником Відділу організаційної, лікувально-профілактичної роботи, фармації та маркетингу Управління охорони здоров’я Житомирської ОДА Грищук В.О.;

– начальником управління у справах преси та інформації Житомирської ОДА Осницькою Т.В.;

– директором творчого виробничого об’єднання «Житомирське обласне радіо» і радіостанції «Житомирська хвиля» Житомирської обласної державної телерадіокомпанії Власюком Я.М.

– старшим редактором творчого виробничого об’єднання «Житомирське обласне радіо» Житомирської обласної державної телерадіокомпанії Берецькою Т.Д.;

– головою Коростенської райдержадміністрації Костюченко С.В.;

– головним лікарем Коростенської центральної районної поліклініки, депутатом Коростенської міської ради Камінським І.А.

Також були здійснені багаторазові телефонні переговори із зазначеними особами та головою Постійної комісії з питань охорони здоров’я та соціального захисту населення Житомирської обласної ради Головаковим В.К. щодо обговорення форм та способів подання інформації стосовно впровадження проекту ЄС «Сприяння реформі вторинної медичної допомоги в Україні», а також конкретного часу радіоінтерв’ю із учасниками проекту та виходу матеріалів в ефір.

В ході зустрічей було досягнуто домовленості про підготовку радіороликів з питань впровадження проекту ЄС «Сприяння реформі вторинної медичної допомоги в Україні» з керівництвом Житомирської обласної державної адміністрації та ряду районів впровадження проекту.

– З метою забезпечення проведення радіоінтерв’ю була досягнута домовленість з керівництвом Коростенської райдержадміністрації щодо забезпечення автотранспортом старшого редактора творчого виробничого об’єднання «Житомирське обласне радіо» Житомирської обласної державної телерадіокомпанії Берецької Т.Д. для проїзду із м. Житомира до м. Коростень та у зворотній бік для проведення радіоінтерв’ю із посадовими особами Коростенської райдержадміністрації.

За результатами проведеної роботи було підготовлено та випущено в ефір наступні радіоматеріали:

– інформаційний радіосюжет (радіоролик) – в тому числі інтерв’ю з керівником проекту А. Абовською та експертом проекту із Великобританії Пітером Кінслі (програма «Здоров’я», час виходу в ефір 25.11.2009 р.);

– інформаційний радіосюжет (радіоролик) – в тому числі інтерв’ю з головою Коростенської райдержадміністрації Костюченком С.В. та головним лікарем Коростенської центральної районної поліклініки, депутатом Коростенської міської ради Камінським І.А. (програма «Здоров’я», час виходу в ефір 02.12.2009 р.);

З 24 по 26 листопада 2009 р. у м. Софія, Болгарія відбулася регіональна нарада по Східній Європі та Центральній Азії Глобального Фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією.

Участь у нараді взяли співголови Коаліції організацій «Зупинимо туберкульоз разом» голова правління Міжнародної журналістської асоціації «Здоров’я без кордонів» Ігор Горбасенко та голова правління Фундації «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» Віталій Руденко.

В процесі проведення наради, членами української делегації, співголовами Коаліції організацій «Зупинимо туберкульоз разом» Ігорем Горбасенком та Віталієм Руденком була ініційована та проведена робоча зустріч представників країн Причорноморського регіону та зацікавлених сторін щодо започаткування Причорноморського Партнерства у сфері протидії туберкульозу.

Вочевидь, утворення Причорноморського Партнерства у сфері протидії туберкульозу сприятиме укріпленню партнерства України з навколишніми країнами, особливо з тими, що входять до Євросоюзу, а також з тими, із якими Україна має тісні економічні, культурні зв’язки та взаємні контакти населення.

Також, Партнерство сприятиме консолідації рівня відповіді на небезпеку розвитку мультирезистентного туберкульозу між країнами, які мають його дуже високий рівень в Європі, а це саме країни причорноморського регіону, дозволить об’єднати дії країн по координації програм боротьби із грипом H1N1 та туберкульозом в умовах епідемій цих захворювань – згідно рекомендацій ВООЗ.

Партнерство дозволить скоординувати зусилля, уникнути ізоляції України як країни з великим рівнем туберкульозу (Чехія вже не приймає українців без сертифікату на відсутність туберкульозу. В найближчий час цей список може поповнитися новими країнами) та показати відкритість України і готовність працювати із країнами Євросоюзу в будь-яких напрямках.

Крім того, це буде кроком на виконання зобов’язань, взятих Україною на Робочій зустрічі Міністрів охорони здоров’я країн, що мають великий тягар мультирезистентного туберкульозу, що відбулася 1-3 квітня 2009 р. у м. Пекін за ініціативою та під егідою ВООЗ.

Зважаючи на зазначене, ініціатива української сторони щодо створення Причорноморського Партнерства у сфері протидії туберкульозу була підтримана представниками делегацій країн причорноморського регіону.

25 грудня 2009 р. у приміщенні Інформаційного агентства УНІАН за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, 4 відбулася прес-конференція на тему: Державний бюджет України і конституційне право громадян на здоров’я. Хто захистить українських громадян від епідемії туберкульозу?!