Інформаційно-методичні матеріали Коаліції «Зупинимо туберкульоз разом» для використання під час планування та впровадження заходів до Всесвітнього та Всеукраїнського дня боротьби із захворюванням на туберкульоз

0
48

24 БЕРЕЗНЯ 2014 РОКУ – ВСЕСВІТНІЙ ТА ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ День боротьби Із туберкульозом

(інформаційно-методичні матеріали)

«ОБСТЕЖЕННЯ ТА ЛІКУВАННЯ ВІД ТУБЕРКУЛЬОЗУ В УКРАЇНІ

– ДОСТУПНІСТЬ ТА РІВНІ МОЖЛИВОСТІ ДЛЯ ВСІХ!»

Загальні положення. Всесвітній день боротьби з туберкульозом відзначається за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров'я  в день, коли в 1882 році німецький мікробіолог Роберт Кох оголосив про зроблене їм відкриття збудника туберкульозу. У 1993 році рішенням Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) туберкульоз був визнаний глобальною надзвичайною проблемою, а день 24 березня – Всесвітнім днем боротьби з туберкульозом. Через два роки (1995) ВООЗ зареєструвала епідемію туберкульозу в Україні. Указом Президента України від 22 березня 2002 року та за ініціативи Громадського  руху «Українці проти туберкульозу» був встановлений Національний Український День боротьби з туберкульозом, який також щороку відзначається 24 березня.

День боротьби із туберкульозом є важливою подією і має в усьому світі велике значення для підвищення рівня обізнаності людей про симптоми цього захворювання, його діагностику та лікування, а також щодо важливості встановлення ефективного контролю за поширенням туберкульозу. У цей день слід використати всі наявні можливості для досягнення значного збільшення виявляємості хворих на туберкульоз за допомогою проведення популярних освітніх програм, підвищення рівня компетентності керівних працівників щодо проблеми туберкульозу в країні для прийняття ними відповідних організаційних заходів і мобілізації громадськості. Це також можливість для зміцнення політичної і соціальної рішучості з метою забезпечення подальшого прогресу у боротьбі із туберкульозом. Основні цілі масової просвітницької протитуберкульозної кампанії в цей день  наступні:

 •  дати відомості широким масам населення у відношенні характерної симптоматики та методів лікування туберкульозу;
 •  стимулювати людей, що мають симптоми захворювання, підозрілі на туберкульоз, пройти медичне обстеження;
 •  переконати хворих на туберкульоз дотримуватися всіх рекомендацій в процесі їх лікування за методикою ДОТС.

Такі інформаційні кампанії сприяють в усьому світі у вирішенні чотирьох ключових проблем:

 1. Мобілізація політичної волі і ресурсів для боротьби з туберкульозом;
 2. Підвищення рівня виявлення випадків туберкульозу і поліпшення прихильності до лікування;
 3. Подолання стигми та дискримінації;
 4. Надання повноважень людям і спільнотам, яких торкнулася проблема туберкульозу, брати участь і впливати на прийняття рішень щодо них на всіх рівнях.

За допомогою цих інформаційних кампаній можна досягти значних успіхів у вирішенні цілого ряду проблем, які існують у сфері протидії захворюванню на туберкульоз, а саме:

 • збільшити рівень виявлення випадків захворювання на туберкульоз;
 • збільшити рівень успішного лікування;
 • знизити захворюваність на туберкульоз;
 • знизити смертність від туберкульозу;
 • знизити ризик резистентного туберкульозу;
 • покращити якість життя людей, які постраждали від туберкульозу.

Цілком очевидно, що первинною цільовою аудиторією при проведенні такої інформаційної кампанії повинні бути люди, хворі на туберкульоз, представники груп населення, уразливих до захворювання на туберкульоз та люди з їхніх комунальних спільнот. Водночас вторинно. аудиторією в процесі цієї кампанії повинні бути керівні та адміністративні працівники, які приймають відповідні політичні та організаційні рішення, представники громадських організацій, зацікавлених бізнесових структур та інші потенційні партнери. Але, враховуючи особливо соціально небезпечний характер туберкульозу, бажано, щоб відповідною інформаційною кампанією були охоплені якнайширші верстви населення.

Основні відомості про туберкульоз в світі та Україні. Туберкульоз − це інфекційна хвороба легенів та інших органів, що передається повітряно-пиловим шляхом. При кашлі, чханні, розмові або плюванні люди з цією хворобою виділяють в повітря мікроби, відомі як мікобактерії. Для інфікування досить вдихнути лише незначну кількість цих бацил. Однак хворіють не всі люди, інфіковані мікобактеріями туберкульозу. Імунна система або вбиває мікробів, або «відгороджується» від туберкульозних бацил, вводячи їх у латентний стан на цілі роки. Нездатність імунної системи боротися з інфекцією, що викликається мікобактеріями туберкульозу, призводить до розвитку активної хвороби, при якій мікобактерії розмножуються і руйнують організм. Кожну секунду хто-небудь у світі стає інфікованим мікобактеріями туберкульозу. В даний час, в цілому, одна третина населення світу інфікована туберкульозом. У 5,0−10,0% людей, інфікованих туберкульозом, розвивається активна хвороба.

Туберкульоз − це всесвітня пандемія. Більше двох мільярдів людей, або одна третина всього населення світу, інфіковано мікобактеріями туберкульозу. Кожна десята людина з них протягом свого життя захворіє на активну форму туберкульозу. Ризик захворювання для людей з ВІЛ набагато вищий. Туберкульоз є основною причиною смерті людей з ВІЛ, які мають ослаблену імунну систему

У 2012 році 8,6 мільйона осіб в світі захворіли на туберкульоз, з яких 80% припало лише на 22 країни. Показник глобальної захворюваності на туберкульоз на душу населення знижується, але це зниження йде дуже повільно − менше 1%. Померло від туберкульозу у 2012 році, в загальній кількості, 1,3 мільйона людей (в тому числі 320 000 людей з ВІЛ). Переважна більшість випадків смерті від туберкульозу відбувається в країнах, що розвиваються, при чому більше половини цих випадків відбувається в Азії.

Туберкульоз з множинною лікарською стійкістю (МЛС-ТБ) є формою туберкульозу, яка не піддається стандартній терапії. МЛС-ТБ присутній практично у всіх країнах, охоплених оглядами ВООЗ і її партнерів. Основною причиною розвитку (МЛС-ТБ) є неналежне або неправильне використання протитуберкульозних препаратів. За оцінками, в 2012 році в світі налічувалося 450 000 людей з МЛС-ТБ. У деяких випадках при поганому лікуванні може розвиватися ще більш важка форма (МЛС-ТБ). Така форма називається туберкульозом з широкою лікарською стійкістю (ШЛС-ТБ), вона реагує на ще більш обмежене число наявних ліків.

Світ просувається до досягнення двох цілей щодо туберкульозу, намічених на 2015 рік. Це Мета тисячоліття в галузі розвитку, спрямована на те, щоб зупинити поширення туберкульозу і покласти початок тенденції до зниження глобальної захворюваності (у порівнянні з 1990 роком) і Мета Партнерства «Зупинити туберкульоз», спрямована на дворазове скорочення числа випадків смерті від туберкульозу (також у порівнянні з 1990 роком).

З 1995 року в усьому світі проведено успішне лікування близько 56 мільйонів пацієнтів та в рамках проведення DOTS і Стратегії «Зупинити ТБ» було врятовано до 22 мільйонів людських життів.

DOTS – (Directly Observed Treatment, Short-course) – це «лікування під безпосереднім контролем коротким курсом». В даний час DOTS вважається найбільш ефективною з усіх існуючих нині стратегій боротьби з епідемією туберкульозу. Основними елементами стратегії DOTS  є:

 • політична підтримка цієї стратегії владою всіх рівнів і зобов'язання уряду забезпечити реалізацію заходів по боротьбі з туберкульозом.
 • виявлення випадків туберкульозу за допомогою бактеріоскопічного дослідження мазків мокротиння у хворих, які мають симптоми захворювання (за зверненнями).
 • проведення лікування за стандартизованими схемами під безпосереднім контролем протягом усього курсу хіміотерапії.
 • регулярні, безперебійне постачання всіх основних протитуберкульозних препаратів.
 • стандартизована система реєстрації та звітності, що дозволяє проводити оцінку результатів у кожного хворого та ефективності програми боротьби з туберкульозом в цілому.

Якщо у людини виявлено інфекційний туберкульоз (з використанням мікроскопа для виявлення мікобактерій у зразку мокротиння), необхідно провести повний курс лікування протитуберкульозними препаратами в правильному дозуванні за підтримки медичних та громадських працівників, або підготовлених добровільних помічників.  Завдяки лікуванню під спостереженням інфікована людина проходить повний курс лікарської терапії, що дозволяє вилікувати туберкульоз і запобігти його подальшому розповсюдженню. Ліки необхідно приймати регулярно і безперервно протягом 6−8 місяців.

За показниками епідемії туберкульозу Україна знаходиться на одному з перших місць в Європейському регіоні.

Джерелом поширення туберкульозу є наявність в Україні низки соціально-економічних проблем – факторів ризику та окремі верстви населення – так звані групи ризику захворювання на туберкульоз, які утворилися в суспільстві внаслідок не вирішення зазначених проблем впродовж тривалого часу. До таких проблем слід віднести занепад промислового та сільськогосподарського виробництва, декласованість, десоціалізацію, збіднілість, поширення шкідливих звичок (паління, алкоголізм, наркоманія, тощо) неякісне і незбалансоване харчування та незадовільні життєво-побутові умови значних прошарків населення, масове безробіття та внутрішня і неконтрольована зовнішня міграція, криміналізація суспільства та величезна кількість людей, які знаходяться під вартою, занепад системи соціального захисту та забезпечення,  наявність шкідливих виробництв та небезпечних професій, занепад системи охорони здоров‘я, низький культурний та освітній рівень значних верств населення та ряд інших. Із упевненістю можна говорити, що в суспільстві утворився значний, причому досі не облікований та не контрольований державою прошарок населення, самий спосіб життя яких свідчить про те, що вони можуть хворіти на туберкульоз. До них, зокрема, можна віднести: осіб, які знаходяться за межею бідності, бездомних, наркозалежних,  ВІЛ-інфікованих з їх числа, осіб, які знаходяться під вартою або звільнилися із місць позбавлення волі, алкоголіків, осіб без певного роду занять, безробітних, представників ромського етносу, робітників шкідливих виробництв, незаконних мігрантів та деяких інших. Фактори ризику безпосередньо впливають на виникнення, формування та стан груп ризику, що забезпечує постійне відновлення нових випадків захворювання на туберкульоз. Тому туберкульоз, в першу чергу – проблема  політична та соціально-економічна і, за експертними оцінками, лише  на 15,0 – 20,0% успішність її вирішення залежить від медичних заходів.

Нинішню епідемію туберкульозу називають триєдиною епідемією. Це означає, що сьогодні реєструється три різновиди туберкульозу. Перший різновид туберкульозу такого, який був ще до відкриття протитуберкульозних препаратів і майже 96,0 % таких хворих можна вилікувати.

Друга складова епідемії – це епідемія хіміорезистентного туберкульозу. Виявляється, коли почали лікувати хворих на туберкульоз препаратами, то мікобактерії, борючись за своє виживання, почали пристосовуватися до протитуберкульозних препаратів і стали стійкими до них. Якщо ж здорова людина заразиться такими стійкими мікобактеріями, то такий туберкульоз погано лікується, бо виліковується близько 60,0 % хворих. Тут слід сподіватися лише на розроблення нових препаратів, до яких ще чутливі мікобактерії.

Третя складова епідемії включає туберкульоз у ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД. Останні, як відомо, різко пригнічують імунітет людини і у 40,0–45,0 % ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД розвивається туберкульоз, який дуже тяжко перебігає та практично не виліковується.

Щогодини в Україні захворює на туберкульоз 4 людини і помирає від нього 1 людина. Переважно на туберкульоз захворюють особи працездатного віку. Так, наприклад, з 31659 осіб, які захворіли на туберкульоз у 2011 році, молоді особи віком від 18 до 34 років становили 11140 (або більше третини), в тому числі – чоловіків 7177 та жінок 3963. Щороку від туберкульозу вмирає  майже 7 тис. українців, що більше ніж від інших інфекційних та паразитарних хвороб разом узятих.

Нажаль, заходи з раннього виявлення туберкульозу все ще проводяться в Україні не на належному рівні, про що свідчать високі показники виявлення хворих на деструктивні форми туберкульозу. Низькою залишається і ефективність лікування туберкульозу. Так, за критерієм ВООЗ, ефективність лікування нових випадків туберкульозу повинна становити не менше 85,0%, адже лише за таких обставин переривається ланцюг передачі інфекції, що призводить до зниження захворюваності і смертності від туберкульозу. В Україні виліковується лише близько 56,0 % хворих з новими випадками туберкульозу з бактеріовиділенням. За умов, коли в Україні виявлення нових випадків захворювання на туберкульоз відбувається переважно у пасивний спосіб, тобто за зверненням громадян, особливого значення набуває інформування населення щодо проблеми туберкульозу як інфекційної та соціальної хвороби та його небезпеки для особистого та громадського здоров‘я, симптоматики, профілактики, сучасних можливостей лікування туберкульозу, формування та дотримання здорового і морального способу життя тощо.

Основні повідомлення до Всесвітнього дня боротьби із туберкульозом 2014 року. Всесвітня організація охорони здоров‘я та Партнерство «СТОП ТБ» щороку публікують матеріали, які актуальні для здійснення інформаційних кампаній в рамках Дня боротьби із туберкульозом. В 2014 році Партнерством «СТОП ТБ» проголошена наступна тема Всесвітнього дня боротьби із туберкульозом: 

Reach the three million
A TB test, treatment and cure for all

Охопимо три мільйони:

Діагностика, лікування та виліковування

Охватим три миллиона:

диагностика, лечение и излечение туберкулеза

Із матеріалами до Всесвітнього дня боротьби із туберкульозом у 2014 році можна ознайомитися на сайті Партнерства за адресою http://www.stoptb.org/events/world_tb_day/.

Основні повідомлення в рамках Всеукраїнського дня боротьби із туберкульозом 2014 року. Коаліція «Зупинимо туберкульоз разом» реалізує Національну громадянську кампанію об'єднаних зусиль та відданості справі боротьби проти туберкульозу в Україні під гаслом «Від обізнаності населення, через спільні дії – до подолання епідемії туберкульозу в Україні». В своїй діяльності Коаліція спирається на комплекс інформаційних, роз'яснювальних, освітніх, просвітницьких заходів, відомих як адвокація, комунікація та соціальна мобілізація і спрямованих на формування ефективної державної політики протидії туберкульозу на загальнонаціональному та місцевому рівнях; посилення політичної підтримки боротьби з туберкульозом в Україні; підвищення обізнаності різних верств населення щодо проблеми туберкульозу та зміну їх ставлення та поведінки щодо неї; залучення громадян до заходів по боротьбі з туберкульозом на національному та громадському рівнях; підвищення прихильності всіх верств населення, в першу чергу, тих, які відносяться до груп ризику захворювання на туберкульоз, до профілактики туберкульозу, а хворих на туберкульоз – до лікування; подолання у суспільстві стигми та дискримінації щодо осіб, постраждалих від туберкульозу. Із урахуванням рекомендацій ВООЗ та Партнерства «СТОП ТБ», Коаліція «Зупинимо туберкульоз разом» пропонує провести Всеукраїнський день боротьби із туберкульозом 2014 року під гаслом «ОБСТЕЖЕННЯ ТА ЛІКУВАННЯ ВІД ТУБЕРКУЛЬОЗУ В УКРАЇНІ – ДОСТУПНІСТЬ ТА РІВНІ МОЖЛИВОСТІ ДЛЯ ВСІХ!».

При цьому рекомендовано застосовувати наступні основні повідомлення та види діяльності:

Посилення політичної підтримки боротьби із туберкульозом

Туберкульоз це особливо небезпечне інфекційне захворювання, що відноситься також до категорії соціально небезпечних

Інформаційні повідомлення в ЗМІ

Інформаційні бюлетені

Прес-релізи

Брифінги і прес-конференції

Парламентські та комітетські слухання

Національні та регіональні «круглі столи» та конференції

Публичні консультації із громадськістю

Громадські слухання та громадські обговорення

Ресурси в соцмережах

Соціальна реклама

Заяви та звернення

Ефективні управлінські рішення

Рішення центральних та місцевих органів влади

Громадський моніторинг та громадська експертиза

Аналіз політики

Навчальні курси і програми у ВУЗах

Навчальні курси і програми підвищення кваліфікації та післядипломної освіти

Курси

Семінари

Тренінги

 

Фокус-групи

 

Вивчення рівня обізнаності

 

В сучасних умовах туберкульоз небезпечний для всіх соціальних шарів

Щороку на туберкульоз в Україні захворює понад 30 тис., а помирає близько 7 тис. осіб, що більше, ніж від СНІД та інших інфекційних і паразитарних захворювань разом

Економічний тягар від туберкульозу в Україні становить щорічно близько 4 млрд. грн.

Своєчасно виявлений туберкульоз виліковний

Без політичної підтримки на всіх рівнях туберкульоз перемогти неможливо

Політики та державні службовці повинні приймати ефективні рішення та несуть персональну відповідальність за ситуацію із туберкульозом в країні

На боротьбу з туберкульозом необхідно виділяти кошти з державного та місцевих бюджетів в достатній кількості та у першочерговому порядку

Туберкульоз на 80,0% політична та соціально-економічна проблема

 

Туберкульоз це комплексна проблема, розв'язання якої виключно засобами галузевого медичного впливу неефективно

Матеріальне, фінансове та людське забезпечення заходів по боротьбі з туберкульозом повинно бути адекватним сучасним викликам туберкульозу

Загальнодержавна та місцеві програми боротьби з туберкульозом мають долати причини епідемії, а не її наслідки

Майже 80,0% протитуберкульозних медичних закладів в Україні сьогодні вимагають реконструкції та переобладнання

Основну увагу треба приділяти виявленню туберкульозу та профілактичній роботі в групах ризику захворювання

Лікарські засоби мають своєчасно доставлятися у

протитуберкульозні установи щоб не було переривів у лікуванні та виникнення невиліковних форм туберкульозу

Органи державної влади повинні дбати за підвищення компетентності державних службовців у питаннях, пов'язаних з управлінням в сфері протидії туберкульозу

Підвищення обізнаності різних верств населення щодо проблеми туберкульозу та зміна їх ставлення та поведінки щодо неї

Туберкульоз – особливо небезпечне інфекційне захворювання, що відноситься також до категорії соціально небезпечних

Інформаційні повідомлення в громадських місцях та ЗМІ

Інформаційні бюлетені

Засоби агітації

Ресурси в соцмережах

Публікації в ЗМІ

Заходи в рамках Всесвітнього та Всеукраїнського дня боротьби з туберкульозом

Масові акції

Навчальні курси і програми для загальноосвітніх та вищих навчальних закладів

Уроки здоров'я

Батьківські збори

Освітня робота за місцем проживання, на робочому місці, у громадських місцях та ін

В сучасних умовах туберкульоз небезпечний для всіх соціальних шарів

Щороку на туберкульоз в Україні захворює понад 30 тис., а помирає близько 7 тис. осіб, що більше, ніж від СНІД та інших інфекційних і паразитарних захворювань разом

Своєчасно виявлений туберкульоз виліковний

Якщо у вас сильний кашель тривалістю більше трьох тижнів, біль у грудній клітці, кашель з кров'ю або з відходженням мокротиння, втрата ваги, підвищена температура тіла, нічна пітливість, зниження апетиту, слабкість або втома, коричнево-червоні болючі підшкірні вузлики треба негайно звернутися до лікаря.

Треба знати, що симптоми туберкульозу могли б бути типовими для захворювання, однак різні види грипу і просте запалення нижніх дихальних шляхів мають такі ознаки. Навпаки, у багатьох випадках симптоми туберкульозу настільки мало виражені, що початкова стадія туберкульозу, при якій хворий легко піддається лікуванню, не виявляється.

 

Треба пам‘ятати, що Іноді прихований перебіг туберкульозу триває досить довго, до розвитку поширеного процесу, тож з метою виявлення таких непомітних форм слід регулярно проводити флюорографічні обстеження.

 

Будь-який з симптомів туберкульозу, що триває більше 3-х тижнів і не зрозумілий іншими причинами,  особливо поєднання кількох з них, мають стати приводом для звернення до лікаря та обстеження на туберкульоз.

Якщо ви захворіли на туберкульоз, Приймайте призначені ліки, не пропускаючи жодного прийому.

Пам‘ятайте, що При паузі в прийомі ліків або при занадто ранньому їх скасуванні може розвинутися туберкульоз, стійкий до відомих протитуберкульозних препаратів, який часом може бути невиліковним.

Хворому на туберкульоз слід дотримуватися гігієнічних правил: виділіть достатньо часу для відпочинку в добре вентильованому приміщенні; продукти харчування повинні бути досить калорійними і містити багато вітаміну С; не вживати алкоголь; кинути палити; регулярно робити зарядку.

 

Хворі на туберкульоз повинні із повагою ставитися до оточуючих і повідомити членів своєї сім'ї і людей, які знаходяться в тісному контакті із ними, про захворювання і переконати їх також звернутися до лікаря.

 

Залучення громадян до заходів по боротьбі з туберкульозом на національному та громадському рівнях; підвищення прихильності; протидія стигмі та дискримінації

Без широкої підтримки з боку громадськості ефективний контроль за туберкульозом не можливий

Виступи і звернення вищих посадових осіб держави у зв'язку з небезпекою туберкульозу

 

Національна та місцеві програми соціальної мобілізації на протидію туберкульозу

 

Інформаційно-роз'яснювальна робота на общинному рівні

 

Публікації в ЗМІ

 

Інформаційні повідомлення

 

Інформаційні бюлетені

 

Засоби агітації

 

Ресурси в соцмережах

 

Звернення та заяви популярних і авторитетних особистостей

 

Виступи осіб, які вилікувались від туберкульозу

 

Заходи в рамках Всесвітнього та Всеукраїнського дня боротьби з туберкульозом

 

Масові акції

 

Уроки здоров'я

 

Батьківські збори

 

Освітня робота по місцем проживання, на робочому місці, у громадських місцях та ін.

Різні верстви населення володіють різним потенціалом, залучення якого сприяє посиленню взаємодії держави і громадянського суспільства для подолання епідемії туберкульозу

Соціальна мобілізація не можлива без політичної підтримки на різних рівнях

Групи ризику захворювання на туберкульоз це такі ж самі громадяни, що знаходяться в складних життєвих обставинах і суспільство повинно сприяти їм подолати труднощі, а не відштовхувати.

 

Особи, хворі на туберкульоз, або які належать до груп ризику захворювання повинні відповідально ставитися до свого здоров'я та здоров'я оточуючих.

Благодійність є важливий фактором соціальної мобілізації, який сприяє подоланню туберкульозу

Пропонується також орієнтовний перелік можливих видів діяльності в рамках Національної громадянської кампанії об'єднаних зусиль та відданості справі боротьби проти туберкульозу в Україні під гаслом  «Від обізнаності населення, через спільні дії – до подолання епідемії туберкульозу в Україні», які можуть бути застосовані органами державної влади і місцевого самоврядування (1), неурядовими організаціями (2), церквами і релігійними організаціями (3), засобами масової інформації (4), закладами культури і мистецтва, творчими колективами, виконавцями і митцями (5), спортивними організаціями (6) та підприємницькими структурами (7).

1. Органи державної влади і місцевого самоврядування можуть спрямовувати свою діяльність на:

− включення заходів інформаційно-просвітницького профілактичного протитуберкульозного спрямування (інформування співробітників галузі та загального населення про туберкульоз, його профілактику та можливості лікування) у плани роботи міністерств і відомств та сприяння цьому у підпорядкованих структурах;

− визначення видатків на виконання заходів інформаційної протитуберкульозної кампанії в межах доведених міністерствам і відомствам граничних обсягів видатків за бюджетними програмами, які вони виконують;

− сприяння популяризації серед населення цілей та завдань Національної громадянської кампанії об'єднаних зусиль та відданості справі боротьби проти туберкульозу в Україні «Від обізнаності населення, через спільні дії – до подолання епідемії туберкульозу в Україні», розгортанню в Україні та її окремих адміністративно-територіальних одиницях заходів масової інформаційно-просвітницької протитуберкульозної кампанії (через відповідні розпорядження управлінням та закладам освіти і науки, управлінням та соціальним службам у справах сім’ї, дітей та молоді, управлінням та закладам охорони здоров’я, управлінням та закладам соціального забезпечення, центрам працевлаштування, управлінням внутрішніх справ та ін.), поширенню через ЗМІ відомостей про Національну громадянську кампанію в контексті завдань «Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2012−2016 роках» (через відповідні розпорядження управлінням інформаційної політики, державним телерадіокомпаніям та іншим ЗМІ);

−  сприяння покращенню обізнаності посадових осіб центральних, регіональних органів державної влади та місцевого самоврядування у широкому спектрі соціально-економічних та медико-соціальних проблем туберкульозу в Україні, особливостей сучасних викликів туберкульозу та методів його лікування і профілактики (проведення лекцій, семінарів-тренінгів, бесід із посадовими особами, поширення в їх середовищі інформаційних матеріалів відповідного змісту тощо) з метою підвищення їх відданості справі протидії туберкульозу та відповідальності за ефективність управлінських рішень, яки ними приймаються в цій сфері;

− виділення у 2014 та наступних роках виконання завдань «Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2012−2016 роках» в достатній кількості з державного, обласних та місцевих бюджетів коштів на проведення інформаційно-просвітницької протитуберкульозної кампанії «Від обізнаності населення, через спільні дії – до подолання епідемії туберкульозу в Україні», сприяння залученню на ці цілі позабюджетних коштів (систематичне видання і розповсюдження серед населення соціальної реклами та інформаційно-просвітницьких матеріалів з актуальних питань, пов’язаних із захворюванням на туберкульоз та проведення іншої інформаційно-просвітницької роботи);

− сприяння організації і проведенню на загальнодержавному та обласному рівнях під патронатом керівників міністерств і відомств, голів обласних і районних держадміністрацій, міських голів масових заходів, присвячених відзначенню 24  березня − щорічного Всеукраїнського і всесвітнього дня боротьби із захворюванням на туберкульоз (лекції і бесіди на виробництві, уроки здоров’я з закладах освіти і виховання, оголошення перед кіносеансами, театральними виставами, спортивними змаганнями, концертами та іншими видовищами, розміщення соціальної протитуберкульозної реклами в громадських місцях, у медичних закладах, закладах освіти, соціального забезпечення, у виробничих приміщеннях, організація і проведення Загальнонаціонального та обласних мас-медійних марафонів, вшанування пам’яті співвітчизників, померлих від туберкульозу, відзначення кращих фтизіатрів та медичних працівників загальної мережі, зібрання громадськості,

− організація і проведення роз’яснювальної роботи серед представників груп ризику щодо захворювання на туберкульоз (малозабезпечені, пенсіонери, безпритульні, мігранти, роми, діти вулиці, представники професій із шкідливими умовами праці тощо) про небезпеку цього захворювання та здійснення самоконтролю за станом свого здоров’я з метою раннього виявлення захворювання на туберкульоз, як запоруки його вилікування, сприяння у проведенні днів профілактичних медичних оглядів таких категорій населення з метою виявлення випадків захворювання на туберкульоз та забезпечення для цього необхідних умов (інформування населення, виділення приміщень, медперсоналу, флюорографів, тестів, забезпечення гарячого харчування, проведення, в разі необхідності, гігієнічних процедур та санітарної обробки одягу, направлення, в разі необхідності, на амбулаторне та стаціонарне лікування, забезпечення правопорядку тощо);

− проведення роз’яснювальної роботи серед осіб, хворих на туберкульоз та членів їх сімей щодо безоплатного характеру лікування туберкульозу в Україні та сучасних методів його лікування, щодо необхідності лікування та дотримання медичних приписів, неприпустимості відмови або переривання лікування, щодо відповідальності, встановленої законом в разі відмови від лікування та можливості примусової ізоляції хворих на активні форми туберкульозу в разі їх ухиляння від лікування тощо;

− протидія проявам стигматизації та дискримінації хворих на туберкульоз в суспільному середовищі, при працевлаштуванні, на виробництві, сприяння формуванню толерантного ставлення до них з боку загального населення, працедавців, посадових осіб тощо (інформаційна робота в центрах працевлаштування із працедавцями та розміщення там, на виробництві, в органах влади і місцевого самоврядування, в установах і організаціях, в громадських місцях тощо  соціальної реклами відповідного змісту, підготовка та трансляція телевізійних і радіо програм, матеріалів у друкованих ЗМІ відповідного змісту; 

− сприяння рівному і активному діалогу між владою та громадськістю щодо об’єднання зусиль у протидії захворюванню на туберкульоз та проведення спільного і прозорого моніторингу виконання заходів Загальнодержавної цільової соціальної  програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2012−2016 роки та відповідних регіональних та місцевих програм.

2. Неурядові організації можуть спрямовувати свою діяльність на:

− адвокацію ефективного впровадження «Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2012−2016 роках» в органах державної влади і місцевого самоврядування (інформаційні листи, брифінги, «круглі столи», інтерактивні опитування тощо);

− розробка і поширення інформаційних матеріалів серед цільових груп учасників Кампанії (церкви та релігійні організації, ЗМІ, творчі колективи, спортивні товариства, підприємницькі структури, окремі особи тощо);

− спільно із органами державної влади і місцевого самоврядування проведення роз’яснювальної роботи серед представників груп ризику щодо захворювання на туберкульоз (малозабезпечені, пенсіонери, безпритульні, мігранти, роми, діти вулиці, представники професій із шкідливими умовами праці тощо) про небезпеку цього захворювання та здійснення самоконтролю за станом свого здоров’я з метою раннього виявлення захворювання на туберкульоз як запоруки його вилікування, сприяння у проведенні днів профілактичних медичних оглядів таких категорій населення з метою виявлення випадків захворювання на туберкульоз ;

− спільно із органами державної влади і місцевого самоврядування проведення роз’яснювальної роботи серед осіб, хворих на туберкульоз та членів їх сімей щодо безоплатного характеру лікування туберкульозу в Україні та сучасних методів його лікування, необхідності лікування до повного одужання та дотримання медичних приписів, неприпустимості відмови або переривання лікування, щодо відповідальності, встановленої законом в разі відмови від лікування та можливості примусової ізоляції хворих на активні форми туберкульозу в разі їх ухиляння від лікування тощо;

− розвиток засад захисту прав та інтересів громадян України від туберкульозу, збирання, аналіз, узагальнення та оприлюднення фактів порушення цих прав (опитування, прес-конференції, співпраця із правозахисними організаціями, ініціювання судових позовів, громадський захист інтересів пацієнтів та медичних працівників в суді тощо);

− спільно із органами державної влади і місцевого самоврядування протидія проявам стигматизації та дискримінації хворих на туберкульоз в суспільному середовищі, при працевлаштуванні, на виробництві, сприяння формуванню толерантного ставлення до них з боку загального населення, працедавців, посадових осіб тощо (інформаційна робота в центрах працевлаштування із працедавцями та розміщення там, на виробництві, в органах влади і місцевого самоврядування, в установах і організаціях, в громадських місцях тощо  соціальної реклами відповідного змісту); 

− проведення тренінгів із представниками ЗМІ з питань ефективного висвітлення епідемії туберкульозу та заходів з її подолання;

− проведення тренінгів з соціальними працівниками, правоохоронцями, педагогічними працівниками з питань організації ефективної інформаційно-просвітницької роботи серед різних категорій населення (в закладах освіти, в умовах вулиці і стаціонару тощо);

− видання інформаційно-методичної літератури (матеріалів) для різних категорій працівників, які причетні до інформаційно-профілактичної та виховної діяльності щодо формування здорового та морального способу життя та протидії туберкульозу і іншим соціально небезпечним хворобам серед різних, в першу чергу – кризових категорій населення;

− видання і поширення Інформаційно-аналітичного вісника Міжнародної коаліції організацій «Зупинимо туберкульоз разом!» «Контроль за туберкульозом в Україні: участь громадськості»;

− створення емблеми, логотипу та єдиного стилю проведення Кампанії.

3. Церкви та релігійні організації можуть спрямовувати свою діяльність на:

− проведення богослужінь, молебнів, читання проповідей протитуберкульозного характеру тощо, в томі числі − міжконфесійних;

− проведення індивідуальної та колективної роз’яснювальної роботи серед різних категорій прихожан щодо небезпеки туберкульозу, його проявів, профілактичних заходів та можливості лікування;

− формування толерантного ставлення загального населення до хворих на туберкульоз та протидія стигматизації і дискримінації хворих в суспільстві;

− робота серед контингенту осіб, хворих на туберкульоз, постраждалих від туберкульозу та членів їх сімей, в першу чергу − з числа соціально незахищених верств населення, особливо вразливих до захворювання на туберкульоз (хворі, що знаходяться на диспансерному обліку або отримують амбулаторне лікування, хворі, які знаходяться в стаціонарах, бездомні, мігранти, малозабезпечені, багатодітні сім’ї, представники шкідливих професій, військовослужбовці, пенсіонери, ув’язнені тощо) щодо здорового і морального способу життя, необхідності лікування  та виконання всіх приписів лікаря,  тощо;

− виховна і просвітницька духовна робота в установах освіти і виховання щодо морального і здорового способу життя, вільного від туберкульозу та інших соціально небезпечних хвороб.

4. Засоби масової інформації можуть спрямовувати свою діяльність на:

− суттєве збільшення кількості друкованих матеріалів, телепрограм, радіорепортажів тощо про епідемію туберкульозу в Україні та заходи щодо її подолання:

− зміщення акцентів публікацій і програм з констатуючого та описуючого характер та поширення захворювання на проблемний: проведення журналістського моніторингу стану виконання заходів «Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2012−2016 роках» та журналістських розслідувань фактів незадовільного їх виконання з метою створення сприятливої суспільно-політичної обстановки для подолання туберкульозу та підвищення відповідальності посадових осіб; підвищення інформованості населення про профілактику і сучасні можливості лікування туберкульозу; підвищення прихильності хворих на туберкульоз до лікування через розміщення публікацій про сучасні методи лікування туберкульозу та життєві історії людей, які вилікувалися; формування толерантності по відношенню до хворих на туберкульоз та протидія їх стигматизації і дискримінації; підвищення соціального статусу працівників фтизіатричних установ шляхом публікацій і програм про кращих вітчизняних фтизіатрів тощо;

− підвищення ефективності соціальної протитуберкульозної реклами в ЗМІ, покращення її якості і змістовного наповнення, збільшення її обсягів та періодичності в тому числі – на безоплатній благодійній основі;

− участь журналістів у різноманітних формах навчання ефективному висвітленню тематики, пов’язаної із туберкульозом та боротьбою із ним в Україні та світі.

− проведення медіа марафонів, присвячених Всеукраїнському і Всесвітньому дню боротьби із захворюванням на туберкульоз 24 березня 2007 року та з нагоди інших подій, пов’язаних із протидією захворюванню на туберкульоз в Україні.

5. Заклади культури і мистецтва, творчі колективи, виконавці і митці можуть спрямовувати свою діяльність на:

− популяризація творів видатних представників світової науки, культури і мистецтва, які хворіли на туберкульоз;

− організація тематичних експозицій в бібліотеках, присвячених творчості видатних представників світової науки, культури і мистецтва, які хворіли на туберкульоз;

− видання творів видатних представників світової науки, культури і мистецтва, які хворіли на туберкульоз та їх антологій;

− постановка театральних вистав за творами авторів, які хворіли на туберкульоз та відображення цих фактів у афішах, анонсах, театральних програмках тощо;

− створення художніх та телевізійних фільмів за творами авторів, які страждали від туберкульозу, про видатних представників світової цивілізації, які хворіли на туберкульоз, за мотивами творів, присвячених проблемі боротьби із туберкульозом, імплементація в сюжети багатосерійних телевізійних фільмів або повнометражних художніх стрічок тем профілактики та лікування туберкульозу тощо;

− розміщення на театральних афішах, програмках, театральних білетах, анонсах в кінотеатрах, білетах до кінотеатрів та на інші масові видовища інформації про небезпеку туберкульозу, його профілактику та можливості лікування а також символіки Кампанії у формі соціальної реклами;

− відображення проблеми туберкульозу засобами образотворчого мистецтва та соціального плакату, проведення благодійних художніх виставок, присвячених боротьбі із туберкульозом в Україні;

− проведення благодійних сольних та гала концертів, вистав та кіносеансів на користь надання допомоги протитуберкульозним медичним закладам у придбанні медичного обладнання та іншого устаткування, соціальної допомоги хворим на туберкульоз з числі соціально вразливих верств населення тощо;

− проведення благодійних концертів і вистав для дітей, хворих на малі та затухаючі форми туберкульозу;

− участь представників культури і мистецтва в акціях благодійного характеру, в тому числі зборах пожертв на потреби протитуберкульозних установ та соціальної підтримки хворих на туберкульоз, аукціонах, лотереях тощо з метою привернення уваги суспільства до проблеми туберкульозу в Україні та становища соціально незахищених верств населення, вразливих до захворювання на туберкульоз;

− участь відомих і популярних представників культури і мистецтва у різних видах соціальної протитуберкульозної реклами: відеоролики, радіо оголошення, соціальні плакати тощо.

6. Спортивні організації можуть спрямовувати свою діяльність на:

− формування засобами фізичної культури і спорту здорового і морального способу життя громадян, залучення до занять фізичною культурою і спорту широких верств населення, в першу чергу – з числа вразливих до захворювання на туберкульоз, особливо – дітей і молоді;

− організація і проведення масових спортивних заходів (забігів, естафет, запливів, аматорських турнірів тощо) під гаслом здорового способу життя, вільного від туберкульозу та інших соціально небезпечних хвороб;

− розміщення на афішах, програмках спортивних змагань та білетах на спортивні змагання інформації про небезпеку туберкульозу, його профілактику та можливості лікування а також символіки Кампанії у формі соціальної реклами;

− розміщення соціальної реклами протитуберкульозного характеру та символіки Кампанії на спортивних спорудах, в ході спортивних змагань та по ходу слідування уболівальників до спортивних споруд на безоплатній благодійній основі;

− проведення спортивних змагань та спортивних видовищ благодійного характеру на користь надання допомоги протитуберкульозним медичним закладам у придбанні медичного обладнання та іншого устаткування, соціальної допомоги хворим на туберкульоз з числі соціально вразливих верств населення тощо;

− проведення благодійних спортивних видовищ для дітей, хворих на малі та затухаючі форми туберкульозу;

− проведення оголошень профілактичного протитуберкульозного характеру на спортивних спорудах під час перерв у спортивних змаганнях;

− розміщення символіки Кампанії на спортивних формах учасників змагань та судейському вбранні;

− проведення хвилин мовчання в пам’ять людей, загиблих від туберкульозу перед початком спортивних змагань;

− розміщення символіки Кампанії в якості соціальної реклами під час трансляції спортивних змагань по телебаченню;

− засвідчення в ході інтерв’ю та інших виступів спортсменів, тренерів, керівників спортивних організацій свого розуміння небезпеки епідемії туберкульозу та відданості справі її подолання в Україні;

− участь представників спортивної громадськості в акціях благодійного характеру, в тому числі зборах пожертв на потреби протитуберкульозних установ та соціальної підтримки хворих на туберкульоз, аукціонах, лотереях тощо з метою привернення уваги суспільства до проблеми туберкульозу в Україні та становища соціально незахищених верств населення, вразливих до захворювання на туберкульоз;

− участь відомих і популярних представників спорту у різних видах соціальної протитуберкульозної реклами: відеоролики, радіо оголошення, соціальні плакати тощо.

7. Підприємницькі структури можуть спрямовувати свою діяльність на:

− організують і проводять спільно із неурядовими організаціями, церквами, представниками культури, мистецтва, спорту збір пожертвувань на користь протитуберкульозних установ та соціальної підтримки хворих на туберкульоз;

− організують і проводять спільно неурядовими організаціями, церквами, представниками культури, мистецтва, спорту благодійні акції, аукціони, лотереї тощо, прибутки від яких спрямовуються на користь протитуберкульозних установ та соціальну підтримку хворих на туберкульоз;

− надають спонсорську підтримку неурядовим організаціям у створенні і розміщенні соціальної протитуберкульозної реклами;

− надають спонсорську підтримку культурно-мистецьким акціям, спрямованим на пропаганду діяльності і творчості видатних представників науки, культури, мистецтва,  які страждали від туберкульозу, а також у створенні вистав, кінофільмів, інших творів мистецтва, присвячених темі боротьби із захворюванням на туберкульоз;

− протидіють стигматизації та дискримінації осіб, хворих на туберкульоз, або постраждалих у той чи інший спосіб від нього, в умовах виробничих відносин та при працевлаштуванні;

− надають спонсорську підтримку для придбання продуктових і гігієнічних наборів, організації гарячого харчування та оплати проїзду до місця лікування особам, хворим на туберкульоз з числа соціально вразливих верств з метою стимулювання їх прихильності до лікування;

− надають спонсорську підтримку з метою покращення матеріально-технічних умов діяльності шкіл, лікарень та санаторіїв для дітей із малими та затухаючими формами туберкульозу;

− спільно із Міжнародною коаліцією організацій «Зупинимо туберкульоз разом!», фтизіатричною і пульмонологічною громадськістю створюють і підтримують «Фонд сприяння лікуванню дітей із складними формами захворювання органів дихання» з метою створення умов для отримання лікування такими дітьми за кордоном.

РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО ПЛАНУ ДІЙ

В РАМКАХ МІСЯЧНИКА ДО ВСЕУКРАЇНСЬКОГО ДНЯ БОРОТЬБИ ІЗ ЗАХВОРЮВАННЯМ НА ТУБЕРКУЛЬОЗ 2014 РОКУ  

ПІД ГАСЛОМ «ОБСТЕЖЕННЯ ТА ЛІКУВАННЯ ВІД ТУБЕРКУЛЬОЗУ В УКРАЇНІ – ДОСТУПНІСТЬ ТА РІВНІ МОЖЛИВОСТІ ДЛЯ ВСІХ!»
 

ЗАХІД

ВІДПОВІДАЛЬНІ

ПРИМІТКИ

1

Звернення Прем‘єр-міністра України з нагоди Всеукраїнського дня боротьби із захворюванням на туберкульоз

Кабінет Міністрів України

Центральні ефірні та друковані ЗМІ

2

Виступи керівників зацікавлених центральних органів виконавчої влади з нагоди Всеукраїнського дня боротьби із захворюванням на туберкульоз

Міністерство охорони здоров‘я, Міністерство соціальної політики, Міністерство молоді та спорту, Міністерство освіти і науки, Міністерство внутрішніх справ, Державна служба з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІД та інших соціально небезпечних захворювань, Державна пенітенціарна служба, Державна міграційна служба, Міністерство інфраструктури

Центральні ефірні та друковані ЗМІ

Прес-конференції

3

Виступи голів обласних державних адміністрацій з нагоди Всеукраїнського дня боротьби із захворюванням на туберкульоз

Обласні державні адміністрації

Регіональні ефірні та друковані ЗМІ

 

4

Розробка відомчих та міжвідомчих планів заходів щодо проведення місячника з нагоди Всеукраїнського дня боротьби із захворюванням на туберкульоз (включно із урахуванням планів регіональних структур)

Міністерство охорони здоров‘я, Міністерство соціальної політики, Міністерство молоді та спорту, Міністерство освіти і науки, Міністерство внутрішніх справ, Державна служба з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІД та інших соціально небезпечних захворювань, Державна пенітенціарна служба, Державна міграційна служба, Міністерство інфраструктури

В тому числі – регіональні плани структурних підрозділів центральних органів виконавчої влади

5

Поширення соціальної реклами в громадських місцях, на телебаченні та радіо, в інших ЗМІ, на транспорті

Центральні органи виконавчої влади, обласні державні адміністрації, Державна служба з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІД та інших соціально небезпечних захворювань, ДУ «Український центр контролю за соціально небезпечними хворобами» МОЗ України, НУО, ЗМІ

Кошти гранту Глобального фонду для боротьби зі СНІД, туберкульозом та малярією

6

Проведення уроків здоров’я в навчально-виховних закладах різного типу

Міністерство охорони здоров‘я, Міністерство молоді та спорту, Міністерство освіти і науки, Державна служба з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІД та інших соціально небезпечних захворювань, обласні державні адміністрації, обласні СЕС

 

7

Проведення батьківських зборів в навчально-виховних закладах різного типу з нагоди Всеукраїнського дня боротьби із захворюванням на туберкульоз

Міністерство охорони здоров‘я, Міністерство молоді та спорту, Міністерство освіти і науки, обласні державні адміністрації, обласні СЕС

 

8

Проведення заходів масового характеру з нагоди Всеукраїнського дня боротьби із захворюванням на туберкульоз: молодіжні ходи, мітинги, спортивні змагання, благодійні концерти і виставки дитячої та молодіжної творчості тощо.

Міністерство охорони здоров‘я, Міністерство молоді та спорту, Міністерство освіти і науки, обласні державні адміністрації

Поширення в ході заходів масового характеру  соціальної реклами та різноманітних санітарно-просвітницьких матеріалів з інформацією про здоровий спосіб життя, спрямовані на  попередження захворювання на туберкульоз та асоційовані із ним соціально небезпечні хвороби.

Виручені від благодійних акцій кошти можуть бути спрямовані на надання соціальної допомоги хворим на туберкульоз з числа соціально вразливих верств на амбулаторному етапі

9

Збільшення обсягу публікацій та сюжетів про туберкульоз та боротьбу із ним в ЗМІ в ході місячника

Центральні та регіональні ефірні та друковані ЗМІ

Кабінету Міністрів України, Міністерству охорони здоров‘я, Міністерству молоді та спорту, Міністерству освіти і науки, обласним державнимадміністраціям рекомендувати друкованим засобам масової інформації та телерадіоорганізаціям недержавних форм власності розміщувати статті та транслювати передачі про профілактику, діагностику та лікування  туберкульозу серед дітей і молоді, інших категорій населення

10

Проведення конкурсу на кращу журналістську роботу до Дня боротьби із туберкульозом

Міністерство охорони здоров‘я, Міністерство молоді та спорту, Міністерство освіти і науки, Державна служба з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІД та інших соціально небезпечних захворювань, ДУ «Український центр контролю за соціально небезпечними хворобами» МОЗ України

Кошти гранту Глобального фонду для боротьби зі СНІД, туберкульозом та малярією

11

Відзначення урядовими нагородами кращих фтизіатрів України

Міністерство охорони здоров‘я

 

12

Виступи та звернення відомих особистостей: політиків, громадських діячів, діячів науки і освіти, культури та мистецтва, фізичної культури і спорту, релігійних діячів до населення щодо небезпеки туберкульозу та необхідності дотримання здорового та морального способу життя

Центральні та регіональні ефірні та друковані ЗМІ

Заходи масового характеру з нагоди Всеукраїнського дня боротьби із захворюванням на туберкульоз

Під патронатом зацікавлених центральних органів виконавчої влади та обласних державних адміністрацій

13

Розгляд питань, пов’язаних із ходом виконання Загальнодержавної цільової соціальної протидії захворюванню на туберкульоз на 2012−2016 роках та перспективами на наступний період на колегіях всіх обласних та районних державних адміністрацій та сесіях відповідних Рад із широким висвітленням в ЗМІ

Обласні державні адміністрації, обласні ради,ЗМІ

 

14

Організувати і провести конкурс на кращий соціальний плакат, відео рекламу, теле- радіосюжет, спрямовані на профілактику туберкульозу серед дітей і молоді.

Міністерство охорони здоров‘я, Міністерство молоді та спорту, Міністерство освіти і науки, Державна служба з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІД та інших соціально небезпечних захворювань, ДУ «Український центр контролю за соціально небезпечними хворобами» МОЗ України

Кошти гранту Глобального фонду для боротьби зі СНІД, туберкульозом та малярією

15

Провести загальноукраїнські та регіональні семінари для вихователів, учителів, практичних психологів усіх типів  навчальних закладів, соціальних працівників, спортивних тренерів на тему «Профілактика туберкульозу та інших соціально небезпечних захворювань в дитячому та молодіжному середовищі», Розробити і видати відповідні методичні матеріали щодо проведення таких семінарів.

Міністерство охорони здоров‘я, Міністерство молоді та спорту, Міністерство освіти і науки, Державна служба з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІД та інших соціально небезпечних захворювань, ДУ «Український центр контролю за соціально небезпечними хворобами» МОЗ України, обласні державні адміністрації

Державний та місцеві бюджети, кошти гранту Глобального фонду для боротьби зі СНІД, туберкульозом та малярією

16

Організовувати та проводити освітньо-виховні акції, спрямовані на пропаганду здорового та морального способу життя і профілактику соціально небезпечних хвороб. Провести Національний фестиваль шкільних, студентських та молодіжних аматорських театрів на тему «Сенс життя», спрямований на формування у молоді життєвої мотивації до одержання освіти, оволодіння культурною спадщиною, активної суспільної позиції, позитивної соціальної поведінки, відмови від наркотиків, тютюнопаління, зловживання алкоголем, виховання статевої культури тощо.

Міністерство молоді та спорту, Міністерство освіти і науки, обласні державні адміністрації, НУО

 

17

Провести Всеукраїнський конкурс дитячого малюнку на тему «Діти України проти туберкульозу, за  здоровий спосіб життя»

Міністерство молоді та спорту, Міністерство освіти і науки, обласні державні адміністрації, НУО

 

18

Провести Всеукраїнський конкурс на кращу студентську роботу на тему формування у молодих людей життєвої мотивації до духовності, культури і здорового способу життя

Міністерство молоді та спорту, Міністерство освіти і науки, обласні державні адміністрації, НУО

 

19

Провести Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Ефективні форми роботи з попередження туберкульозу та асоційованих із ним соціально небезпечних хвороб серед дітей та молоді» та широко висвітлити її проведення у ЗМІ

Міністерство охорони здоров‘я, Міністерство молоді та спорту, Міністерство освіти і науки, Державна служба з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІД та інших соціально небезпечних захворювань, ДУ «Український центр контролю за соціально небезпечними хворобами» МОЗ України, НУО, ЗМІ

Державний бюджет, кошти гранту Глобального фонду для боротьби зі СНІД, туберкульозом та малярією

20

Проведення інформаційно-просвітницької роботи з профілактики туберкульозу серед контингенту осіб (в першу чергу – молоді), що знаходяться в закладах пенітенціарної системи, видавати і поширювати в місцях позбавлення волі соціальні плакати протитуберкульозного спрямування,  інформаційно-просвітницькі матеріали (буклети, листівки, пам'ятки) тощо.

Міністерство охорони здоров‘я, Міністерство молоді та спорту, Міністерство освіти і науки, Міністерство внутрішніх справ, Державна служба з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІД та інших соціально небезпечних захворювань, Державна пенітенціарна служба, НУО