Туберкульоз. Знай, стережись, не бійся!

0
47

6 листопада 2018 р. в м. Суми пройшов тренінг з медиками первинної ланки на тему «Інтеграція груп підтримки пацієнтів в амбулаторну модель надання допомоги щодо прихильності до лікування. Стигма та дискримінація, що пов’язані з туберкульозом».

Тренінг організований та проведений БО «Українці проти туберкульозу» та Всеукраїнської асоціацією людей, які перехворіли на туберкульоз «Сильніші за ТБ».

Туберкульоз залишається однією з десяти провідних причин смерті у світі. В останні роки в Україні рівень захворюваності на туберкульоз зменшується, але зростає кількість хворих на стійкі до існуючих протитуберкульозних препаратів (резистентні) форми туберкульозу.

З метою подолання викликів в сфері протидії ТБ в Україні сьогодні змінюються підходи до надання протитуберкульозної допомоги населенню, розвивається система амбулаторної допомоги хворим на туберкульоз, забезпечення соціального супроводу пацієнтів, впровадження та розширення застосування інноваційних методів діагностики та лікування туберкульозу з урахуванням наявного в країні та передового світового досвіду, координації зусиль медичної спільноти і громади з формуванням відповідального відношення суспільства з дотриманням принципів етики, прав людини і рівності щодо хворих на туберкульоз.

Такий підхід, за наявності прихильності пацієнта до лікування, допомагає хворому успішно завершити курс призначеного протитуберкульозного лікування та одужати. Одним із головних принципів ефективної реалізації цього підходу є подолання стигми та дискримінації як у суспільстві, так і серед медичних працівників по відношенню до хворих на туберкульоз.

Проведений тренінг був спрямований на ознайомлення медичних працівників закладів охорони здоров’я первинної медичної допомоги з механізмами взаємодії із представниками груп підтримки у контексті формування прихильності хворих на туберкульоз під час амбулаторного лікування туберкульозу.

Головний лікар Сумського протитуберкульозного диспансеру Леонід Бондаренко ознайомив учасників тренінгу із епідеміологічною ситуацією з туберкульозу в Україні та Сумській області, виділив основні виклики, що негативно впливають на розвиток епідемії туберкульозу та презентував модель лікування туберкульозу, орієнтовану на потреби людини.

Також фахівці БО «Українці проти туберкульозу» обговорили із учасниками тренінгу питання стигми та дискримінації, пов’язані з туберкульозом, та роль груп підтримки пацієнтів щодо прихильності до лікування в амбулаторній моделі надання допомоги хворим на туберкульоз.

Тренінг організований в рамках участі в регіональному проекті «Зміцнення систем охорони здоров’я для ефективного контролю за ТБ і МР-ТБ в країнах Східної Європи і Центральної Азії» (проект TB-REP), що спрямований на реформування системи протитуберкульозної допомоги, як частини загальних реформ охорони здоров’я, та надає технічну підтримку протитуберкульозним проектам організацій громадянського суспільства. Реалізується проект за фінансової підтримки Глобального Фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією і охоплює 11 країн Східної Європи і Центральної Азії.