24 березня 2007 року традиційно відзначався Всесвітній та Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на туберкульоз. Напередодні цієї події Фундація “Громадський рух “Українці проти туберкульозу” спільно з Міжнародною журналістською асоціацією “Здоров’я без кордонів” та Міжнародною коаліцією організацій “Зупинимо туберкульоз разом!” оголосила про проведення місячника “Україна без туберкульозу!”.
Українська громадськість, яка опікується проблемами боротьби з туберкульозом, із задоволенням сприйняла прийняття Верховною Радою України Закону України “Про затвердження загальнодержавної програми протидії захворюванню на туберкульоз у 2007-2011 роках”. Прийняття цього Закону стало значним кроком на шляху подолання епідемії туберкульозу в Україні.
Однією з основних причин стрімкого поширення епідемії туберкульозу в Україні є необізнаність, непоінформованість громадян щодо шляхів уникнення захворювання на туберкульоз, важливості його своєчасного лікування та профілактики у повсякденному житті. Саме тому одним з невідкладних заходів подолання епідемії туберкульозу у Загальнодержавній програмі протидії захворюванню на туберкульоз у 2007-2011 роках визначено удосконалення системи інформування населення з питань профілактики і лікування туберкульозу, проведення просвітницької роботи серед громадян України.
Організатори місячника звернулися до голів обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, Міністерств освіти і науки, охорони здоров’я, праці та соціальної політики, транспорту та зв’язку, у справах сім’ї, молоді та спорту, інших зацікавлених міністерств та відомств, громадських організацій та підприємств різної форми власності з пропозицією підтримати ініціативу Фундації “Громадський рух “Українці проти туберкульозу” щодо проведення місячника “Україна без туберкульозу!”, приурочивши його до 24 березня – Всеукраїнського дня боротьби із захворюванням на туберкульоз.
Особливу увагу в цій діяльності пропонувалося присвятити майбутньому української нації – нашим дітям, та в рамках місячника провести конкурси творчих робіт дітей і молоді на тему: “За здоровий спосіб життя, вільний від туберкульозу!”, інформаційно-просвітницькі заходи, широко висвітлювати тематику у засобах масової інформації. Також організатори місячника звернулися до органів державної влади усіх рівнів з пропозицією про заохочення лікарів-фтизіатрів, тих фахівців, які стоять на передньому рубежі протидії епідемії туберкульозу в Україні.
16 лютого 2007 року Фундація «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» звернулася із листом до Прем’єр-міністра України В. Януковича, в якому просила сприяти у проведенні місячника, доручивши відповідним центральним, регіональним органам влади та місцевого самоврядування провести комплекс інформаційно-просвітницьких заходів, спрямованих на протидію епідемії туберкульозу в Україні, зокрема таких, як:
– розміщення циклу публікацій в ЗМІ про державну політику протидії захворюванню на туберкульоз та про протидію епідемії туберкульозу взагалі;
– виготовлення та розміщення соціальної реклами протитуберкульозного спрямування;
– розробка, виготовлення та поширення в установах освіти, медичних закладах, на виробництві, в громадських місцях, на транспорті комплекту інформаційно-профілактичних матеріалів про туберкульоз;
– проведення в закладах освіти Уроку здоров’я;
– відзначення кращих фтизіатрів, тощо.
26 лютого 2007 року Кабінет Міністрів України надав відповідне доручення органам державної влади за № 8686/1/1-07, відповідно до якого ці органи здійснювали на своїх територіях заході місячника «Україна без туберкульозу».
Так, Міністерство праці та соціальної політики України направило директивного листа органам праці та соціального захисту населення та санаторіям, яким запропоновано в закладах соціального захисту для бездомних громадян, центрах соціальної адаптації осіб, звільнених з місць позбавлення волі, будинках-інтернатах для громадян похилого віку та інвалідів, територіальних центрах соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян, санаторіях здійснити ряд заходів, спрямованих на покращення інформаційної роботи з означеного питання, зокрема: виготовлення та розміщення соціальної реклами протитуберкульозного спрямування, підготовка інформаційних бюлетенів щодо шляхів інфікування туберкульозом, основних проявів цієї хвороби, шляхів запобігання захворювання на туберкульоз, проведення лекцій, бесід за участю фахівців системи охорони здоров’я з питання профілактики та лікування туберкульозу. З метою забезпечення соціального захисту бездомних громадян та осіб, звільнених з місць позбавлення волі, Міністерство праці та соціальної політики разом із Міністерством охорони здоров’я України видало спільний наказ від 24 січня 2007 року №28/26 «Про затвердження нормативно-правових актів щодо соціально-медичних послуг бездомним громадянам та особам, звільненим з місць позбавлення волі». Реалізація наказу сприятиме забезпеченню запобігання та поширення інфекційних хвороб, зокрема, захворювання на туберкульоз.
Міністерство освіти і науки України рекомендувало провести в навчальних закладах інформаційно-освітні заходи з дітьми щодо стимулювання у молоді прагнення до здорового способу життя, зустрічі із лікарями-фтизіатрами, запросити відомих діячів у галузі медицини, науки, культури, спорту, представників громадських організацій, а також організувати просвітницькі заходи для батьків з метою збереження здоров’я дітей, запобігання захворюванню на туберкульоз та важливості його своєчасного лікування.
На виконання листа Міністерства освіти і науки України від 13 березня 2007 року № 1/9-142 про відзначення Всеукраїнського дня боротьби із захворюванням на туберкульоз обласні управління освіти запланували освітньо – виховні заходи щодо пропаганди серед дітей і учнівської молоді здорового способу життя. Однак, як повідомило, Головне управління освіти і науки Київської обласної державної адміністрації, кошти на проведення конкурсу творчих робіт серед дітей і молоді «За здоровий спосіб життя, вільний від туберкульозу» в бюджеті головного управління освіти і науки Київської облдержадміністрації не передбачено, що унеможливило його проведення на території Київської області. Цілком очевидно, що аналогічна ситуація і в інших областях України.
Міністерство транспорту та зв’язку України своїм листом від 2 березня 2007 року № 874/18/14-07 надіслало підпорядкованим органам виконавчої влади звернення Фундації «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» щодо проведення місячника «Україна без туберкульозу!».
На підприємствах та структурних підрозділах залізниць України, які відгукнулися на заклик громадських організацій щодо проведення місячника було заплановано та проведено: позачергові лекції, бесіди на протитуберкульозну тематику, виготовлено та розповсюджено на підприємствах, залізничних вокзалах. У вагонах пасажирських поїздів, освітніх та медичних закладах санітарні бюлетені та інформаційні листки; в засобах масової інформації розміщені публікації з питань протидії епідемії туберкульозу; на вокзалах обласних центрів та інших великих міст по гучномовцю періодично оголошується інформація «Що потрібно знати про туберкульоз»; в закладах освіти України Укрзалізниці пройшли «Уроки здоров’я», на яких булим розглянуті питання профілактики туберкульозу.
З метою попередження випадків захворювання на туберкульоз серед працівників морської галузі на підприємствах Укрморрічфлоту було вжито наступні заходи, а саме: проведено медичні огляди працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими та небезпечними умовами праці, в тому числі – з профілактики захворювання на туберкульоз; медичними закладами підготовлено та розповсюджено інформаційні бюлетені та засоби наочної агітації щодо профілактики захворювань на туберкульоз; у відомчих друкованих ЗМІ опубліковані статті з пропа гандою здорового способу життя, особливо серед молоді; адміністраціями підприємств разом з профспілковими комітетами організовано та проведено бесіди, лекції та семінари, на яких були висвітлені питання попередження захворювання на туберкульоз серед правників морської галузі.
Медичні заклади, що працюють на авіаційному транспорті виготовили та розмістили 74 санбюлетені з висвітлення проблеми туберкульозу, лікарями медико-санітарних частин та медпунктів прочитано 43 лекції та проведено 96 бесід щодо профілактики туберкульозу.
Водночас, флюорографічне обстеження працівників авіаційної галузі було проведено згідно графіків, затверджених СЕС Цивільної авіації України, а з початку року проведено профілактичний медичний огляд згідно наказу Державіаадміністрації від 28 лютого 2007 року № 91.
В галузі зв’язку та інформатизації також проведено ряд заходів до Всеукраїнського дня боротьби із захворюванням на туберкульоз. Зокрема, в газеті «Поштовий вісник» розміщено матеріал про небезпечність туберкульозу та необхідність його попередження; медичними працівниками галузі було здійснено перевірку виконання умов колективного договору, яким передбачено обов’язкове проведення профілактичного флюорографічного обстеження працівників один раз на рік за рахунок підприємств та установ галузі; заплановані заходи щодо покращення побутових умов проживання для викладачів і студентів навчальних закладів та оздоровлення їх та працівників галузі в санаторіях та будинках відпочинку.
Адміністраціями та профспілковими комітетами українських метрополітенів було підтримано ініціативу Фундації «громадський рух «Українці проти туберкульозу» і проведено місячник «Україна проти туберкульозу». Зокрема, в Державному підприємстві «Дніпропетровський метрополітен» було проведено виробничі наради в колективах служб, на яких фахівці служби охорони праці та медичного персоналу проінформували працівників про небезпеку туберкульозу, його профілактику і лікування; проведено перевірку щодо обов’язкового проходження працівниками метрополітену щорічного флюорографічного обстеження, дотримання графіків дезінфекції приміщень метрополітену та станцій; на об’єктах метрополітену було розміщено інформацію для працівників та пасажирів з попередженням про небезпеку туберкульозу і необхідність його профілактики.
За ініціативою адміністрації ДП «Харківський метрополітен» були підготовлені публікації в газетах «Південна магістраль» та «Слобожанський край». В електропоїздах у місцях розміщення реклами, на станціях та в медичних закладах було розташовано тематичну інформацію протитуберкульозного спрямування, посилена пропаганда здорового способу життя та інформація про небезпечні наслідки тютюнопаління, на інформаційних моніторах демонструвалися відео кліпи із зазначеної тематики.
Для попередження випадків захворювання на туберкульоз серед військовослужбовців та інших працівників Держспецтрансслужби її адміністрацією було затверджено План роботи медслужби щодо попередження туберкульозу серед особового складу у 2007 році, яким, зокрема, передбачено проведення медичного огляду військовослужбовців строкової служби весняного призову та осіб, віднесених до групи підвищеного ризику захворюваності на туберкульоз; флюорографічне обстеження всього особового складу частин; перевірку та встановлення постійного контролю за дотриманням особовим складом правил особистої гігієни, планові дезінфекційні роботи побутових приміщень, встановлено контроль за належним щоденним прибиранням спальних приміщень, їдалень тощо.
Міністерство України у справах сім’ї, молоді та спорту та Міністерство внутрішніх справ України також дали відповідні доручення своїм регіональним службам для сім’ї, дітей та молоді, підрозділам, медичним службам щодо проведення відповідних інформаційно-просвітницьких заходів в рамках місячника «Україна без туберкульозу» та взяли їх виконання на контроль.
Широко відзначався всеукраїнський день боротьби із захворюванням на туберкульоз у м. Києві. В рамках місячника «Україна без туберкульозу» районними держадміністраціями проводилися різноманітні заходи.
Зокрема, Святошинська районна у м. Києві райдержадміністрація взяла активну участь у заходах, спрямованих на профілактику туберкульозу серед дітей і підлітків, збереження здоров’я та життя жителів району. 24 березня 2007 року районним управлінням освіти було проведено Конкурс творчих робіт серед учнів на тему «За здоровий спосіб життя, вільний від туберкульозу». Відповідний конкурс також проведений на базі 10 підліткових клубів за місцем проживання централізованої системи підліткових клубів «Щасливе дитинство» управління у справах сім’ї та молоді.
17 лютого 2007 року в районі відбулося засідання Великої підсумкової медичної наради управління охорони здоров’я, на якій заслуховувалося питання про стан виконання заходів щодо запобігання поширення туберкульозу серед населення Святошинського району м. Києва.
В лікувально-профілактичних та навчальних закладах Дарницького району м. Києва також проводилися заходи інформаційного, санітарно-освітнього напрямків, у яких використовувалися матеріали, розроблені Фундацією «Громадський рух «Українці проти туберкульозу».
Оболонською у м. Києві райдержадміністрацією було заплановано проведення у березні 2007 року у всіх загальноосвітніх закладах району інформаційних заходів (виховні години, відкриті уроки, оформлення санітарно-просвітницьких стендів та інше), спрямованих на інформування учнівської молоді щодо загрози та стрімкого поширення епідемії туберкульозу в Україні. Крім того, спільним наказом управління охорони здоров’я та управління освіти від 18 січня 2007 року № 25/1 було затверджено план занять з морально-гігієнічного виховання учнів 8–11 класів Оболонського району, в якому передбачено проведення лекцій щодо профілактики туберкульозу серед дітей і дорослих.
Інформація про поширення епідемії туберкульозу та протидію захворюванню була розміщена на власній сторінці Голосіївської в м. Києві райдержадміністрації в мережі Інтернет в складі єдиного порталу Київської міської влади в розділі «Інформація» у підрозділі «Санепідемслужба повідомляє». Вищезгадана інформація також розміщена на сторінках районної газети.
Дане питання було обговорене на спільній нараді управління освіти та директорів навчальних закладів району. Виданий наказ «Про проведення у навчальних закладах місячника Україна без туберкульозу» та Всеукраїнського дня боротьби із захворюванням на туберкульоз». В рамках місячника проведені «уроки здоров’я», бесіди, лекції, круглі столи, випуск шкільних газет, стіннівок та санітарних бюлетенів щодо профілактики захворювання на туберкульоз, перегляд наукових фільмів з даної тематики, а також медичні огляди, проби, флюорографічні обстеження.
22 березня 2007 року у Солом’янському районі міста Києва в рамках місячника “Україна без туберкульозу!” відбулися заходи, присвячені Всеукраїнському дню боротьби із захворюванням на туберкульоз, організовані Солом’янською районною у м. Києві державною адміністрацією, Фундацією “Громадський рух “Українці проти туберкульозу”, Міжнародною журналістською асоціацією “Здоров’я без кордонів” при підтримці Міжнародної організації “Жіноча громада”, кафедри ЮНЕСКО “Превентивна освіта і соціальна політика” Інституту проблем виховання АПН України, Міжнародної коаліції організацій “Зупинимо туберкульоз разом!”, Київського міського комітету Товариства Червоного Хреста України, Центру здоров’я міста Києва, ВАТ “Домобудівний комбінат 3”, Київського виробничого об’єднання “Медапаратура”, Інституту фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г. Яновського АМН України.
З метою профілактики туберкульозу серед дітей та підлітків, їх батьків, збереження здоров’я та життя жителів міста Києва в рамках заходу було проведені наступні види діяльності.
Було організовано обстеження жителів міста Києва малодозовим пересувним рентгенівським обладнанням. Для цього перед будівлею райдержадміністрації було встановлено сучасний пересувний малодозовий цифровий флюорограф, за допомогою якого було обстежено та проконсультовано близько 100 осіб.
Проведені інформаційно-просвітницькі заходи за тематикою. З цією метою перед будівлею райдержадміністрації було розміщено палатку Київського міського комітету Товариства Червоного Хреста України, працівники якого роздавали санітарно-просвітню літературу та проводили інформаційні бесіди.
Також в будівлі райдержадміністрації були обладнані місця, де можна було отримати санітарно-освітню літературу стосовно профілактики захворювання на туберкульоз та збереження здоров’я, підготовлену Фундацією “Громадський рух “Українці проти туберкульозу, Товариством Червоного Хреста України, Київським міським центром здоров’я.
Проведений Конкурс творчих робіт серед дітей і молоді на тему: “За здоровий спосіб життя, вільний від туберкульозу!”, присвячений Всеукраїнському дню боротьби із захворюванням на туберкульоз. Конкурс проходив у номінаціях: “Плакат”, “Малюнок”, “Твір”, “Реферат”, “Комп’ютерна графіка”. Загалом у конкурсі взяли роботи учнів 18-ти середніх навчальних закладів міста Києва від 2-го до 11-го класів. Було відзначено призами 44 учасники конкурсу.
Учні 1-4 класів школи І ступеня №310 “Творчість” представили аматорську виставу: “Засідання клубу юних захисників здоров’я на тему: “Зупинимо туберкульоз разом!”. Виступ відбувався на сцені Синьої зали Солом’янської райдержадміністрації. Усіх учасників виступу було заохочено солодощами.
Перед учасниками заходу виступив Голова Солом’янської в м. Києві райдержадміністрації І. Сидоров.
Фундація “Громадський рух “Українці проти туберкульозу” звернулася до українських церков з проханням долучитися до спільних дій по збереженню здоров’я українських громадян та відзначити 24 березня – Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на туберкульоз – проведенням молебну за здоров’я хворих на туберкульоз та спасіння душ померлих від цієї недуги.
24 березня 2007 року відбулися молебні за здоров’я хворих на туберкульоз та за спасіння душ померлих від цієї недуги:
– у Володимирському Кафедральному Соборі. Очолив молебен отець Борис;
– у Києво-Печерській Лаврі в Храмі Різдва Пресвятої Богородиці (на Дальніх Печерах). Очолив молебен голова Місії соціальної допомоги дітям Української Православної Церкви Архімандрит Філарет;
– у Патріаршому Соборі Христового Воскресіння у Києві, де молитву очолив Преосвященний Владика Діонісій (Ляхович) – керівник Патріяршої адміністрації УГКЦ, та інших храмах УГКЦ.
В цілому, проведення заходів місячника «Україна без туберкульозу» показало, що в країні ще не достатньо ефективно і досить безсистемно проводиться інформаційно-просвітницька протитуберкульозна кампанія, що засвідчило необхідність об’єднання зусиль органів державної влади, громадських організацій, українських церков та релігійних організацій у справі інформування населення про небезпеку туберкульозу в ході реалізації завдань Загальнодержавної програми протидії захворюванню на туберкульоз у 2007-2011 роках.