Послуги людям, які хворіють на туберкульоз

0
121

В Україні надання послуг для людей, які хворіють на туберкульоз (ТБ), стане ще доступнішим і якіснішим. Зміни впроваджуватимуться згідно з наказом №1923 «Про затвердження Порядку надання послуг з амбулаторного лікування людей, які хворіють на туберкульоз, у закладах первинної медичної допомоги. Документ зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 листопада 2024 року за №1813/43158.

Що встановлює наказ №1923

Цей документ визначає чіткий алгоритм надання послуг людям із туберкульозом на рівні первинної медичної допомоги. Згідно з ним, сімейний лікар, вперше зустрівши пацієнта з туберкульозом, проводить його через весь процес лікування за активної підтримки лікаря-фтизіатра, членів громади, інститутів громадянського суспільства, які входять до спеціальної мультидисциплінарної команди. Мета членів команди — забезпечити якісне надання первинної медичної допомоги під час лікування ТБ, його безперервність, колегіальність ухвалення рішень та узгодженість дій.

Основний показник успіху команди — ефективність лікування туберкульозу, зокрема завдяки покращенню якості життя пацієнтів шляхом надання інших видів послуг (соціальних, психологічних тощо).

Також наказ передбачає впровадження індивідуальних планів лікування, посилений моніторинг за станом пацієнтів і співпрацю між закладами первинної та спеціалізованої медичної допомоги. Головну роль у цьому процесі знову ж відіграє мультидисциплінарна команда, яка розробляє якісну та ефективну індивідуальну програму лікування.

Кожен фахівець команди відповідає за свою частину плану, щоб програма лікування була комплексною й вирішувала індивідуальні особливості лікування пацієнта, включаючи його соціальні, духовні, психологічні потреби. Заходи програми від членів мультидисциплінарної команди одночасно доповнюватимуть і посилюватимуть дію один одного.

Покращення підходу до боротьби з туберкульозом в Україні

Згідно з новим порядком, людині, яка хворіє на туберкульоз, буде забезпечено надання комплексної та орієнтованої на її потреби медичної допомоги, що охоплює координацію дій між різними закладами охорони здоров’я. Це:

  • сприяє покращенню доступу до якісних медичних послуг у громадах;
  • забезпечує безперервність лікування;
  • підвищує економічну ефективність;
  • поліпшує задоволеність пацієнтів і лікарів.

Сімейний лікар не лише забезпечить якість і доступність послуг, а й сприятиме подоланню самостигми, стигми й дискримінації в громаді, адже донесе інформацію, що людина, яка лікується, не становить загрози для інших і є повноцінним членом громади. 

Заклад первинної медичної допомоги для людини з туберкульозом має стати тим місцем, де можна отримати якісну послугу, розуміння, підтримку та пораду.

Наказ є важливим кроком у реалізації державної стратегії подолання туберкульозу та забезпечення інтегрованої моделі надання медичних послуг. Впровадження нового порядку є вагомим кроком у забезпеченні права кожного пацієнта на якісне та доступне лікування туберкульозу в Україні. Детальніше з текстом наказу можна ознайомитися на офіційному сайті Міністерства охорони здоров’я України.

За матеріалами ЦГЗ МОЗ України. Більше на сайті  БО «Українці проти туберкульозу» https://stoptb.org.ua/