Туберкульоз в умовах пандемії COVID-19 (продовження)

0
1221

Аналітичний цетр вже публікував матеріали про туберкульоз  в умовах пандемії COVID-19, які були підготовлені спільно з Всеукраїнською асоціацією органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України», Фундацією «Громадський рух «Українці проти туберкульозу», Всеукраїнською коаліцією громадських організацій «Зупинимо туберкульоз разом» та Всеукраїнською асоціацією людей, які перехворіли на туберкульоз «Сильніші за ТБ» у рамках Меморандуму про співпрацю між Асоціацією міст України, Фундацією «Громадський рух «Українці проти туберкульозу», Всеукраїнською коаліцією ГО «Зупинимо туберкульоз разом» та Всеукраїнською асоціацією людей, які перехворіли на туберкульоз «Сильніші за ТБ». Надзвичайно важливо, як повинні діяти медичні працівники, пацієнти та суспільство в умовах пандемії.

Попередні публікації від 28 вересня 2020 року17 вересня 2020 року8 вересня 2020 року.

Що повинні робити органи охорони здоров’я для забезпечення стійкості основних протитуберкульозних послуг під час пандемії COVID-19? Які послуги можна використовувати при обох захворюваннях? Необхідно вжити заходів для забезпечення безперервності послуг людям, які потребують профілактики та лікування туберкульозу. Органи охорони здоров’я повинні підтримувати протитуберкульозні служби, в тому числі під час надзвичайних ситуацій, таких як COVID-19. Надання послуг з профілактики, діагностики, лікування і догляду, орієнтованих на людей, має бути забезпечено в тандемі з заходами реагування на COVID-19.

Профілактика. Необхідно вжити заходів для обмеження передачі туберкульозу та COVID-19 у місцях скупчення людей і в медичних закладах відповідно до основних принципів ВООЗ. Хоча способи передачі цих двох захворювань трохи розрізняються, до обох застосовуються адміністративні, екологічні та індивідуальні заходи захисту (наприклад, базова профілактика інфекцій і боротьба з ними, етикет при кашлі, сортування пацієнтів). Надання профілактичного лікування туберкульозу має підтримуватися в максимально можливій мірі.

Діагностика. Точні діагностичні тести необхідні як для туберкульозу, так і для COVID-19. Тести на ці два стани різні, і обидва повинні бути доступні для людей з респіраторними симптомами, які можуть бути схожими для цих двох захворювань. Мережі лабораторій по боротьбі з туберкульозом були створені в країнах за підтримки ВООЗ та міжнародних партнерів. Ці мережі, а також механізми транспортування зразків можуть також використовуватися для діагностики і спостереження COVID 19.

Лікування і догляд. Протитуберкульозне лікування відповідно до останніх рекомендацій ВООЗ має бути забезпечено для всіх хворих на туберкульоз, у тому числі які знаходяться в карантині COVID-19, і пацієнтів з підтвердженим захворюванням COVID-19. Всім пацієнтам повинні бути надані адекватні запаси протитуберкульозних препаратів, які вони можуть забрати додому, щоб забезпечити завершення лікування без необхідності відвідувати лікувальні центри для отримання ліків. Слід активізувати використання цифрових технологій охорони здоров’я, зокрема застосування телемедицини для підтримки пацієнтів та програм за рахунок поліпшення комунікації, консультування, догляду та управління інформацією, серед інших переваг. Відповідно до рекомендацій ВООЗ такі технології, як електронні монітори прийому ліків і відео-терапія, можуть допомогти пацієнтам завершити лікування туберкульозу. Належне планування і моніторинг мають важливе значення для забезпечення безперервності закупівель і поставок протитуберкульозних ліків і засобів діагностики.

Які заходи повинні бути прийняті для захисту персоналу, що працює в протитуберкульозних лабораторіях і медичних закладах від зараження COVID-19? Медичні заклади, в тому числі ті, які займаються діагностикою та лікуванням туберкульозу та захворювань легенів, обов’язково будуть приймати пацієнтів з COVID-19, багато з яких можуть бути не діагностовані. Мережа протитуберкульозних лабораторій, створена в останні роки, є одним з важливих активів, які використовуватимуться у відповідь на COVID-19. Уроки, отримані за багато років в області профілактики і боротьби з туберкульозом, відстеження контактів, розслідування та управління, можуть принести користь зусиллям по зупинці поширення COVID-19. Існуючі рекомендації ВООЗ щодо профілактики інфекцій і контролю за туберкульозом і COVID-19 повинні ретельно виконуватися, включаючи засоби індивідуального захисту. Під час пандемії COVID-19 слід розглянути наступні додаткові тимчасові заходи для мінімізації ризиків зараження персоналу і навпаки:

  • Розподіл зустрічей у визначені дні або часи, щоб уникнути контакту з іншими відвідувачами клініки;
  • використання інноваційних комунікаційних технологій для підтримки лікування; обмеження до того, коли необхідно подальше тестування;
  • – пацієнту або особі, яка здійснює догляд, необхідно видати достатньо протитуберкульозних препаратів, щоб їх вистачило до наступного відвідування – або до кінця лікування, якщо іншого відвідування не планується. Це обмежить переривання або додаткові відвідування клініки для отримання ліків.

Медичні працівники мають відчувати себе захищеними та працювати відповідно до рекомендованих стандартів безпеки. При цьому вони мають дотримуватися рекомендацій, щоб захистити себе, інших медичних працівників, пацієнтів та інших осіб, які здійснюють догляд.

Як ми можемо захистити осіб, які звертаються за лікуванням від туберкульозу під час пандемії COVID-19? Під час пандемії COVID-19 важливо, щоб профілактика та лікування туберкульозу тривали безперервно. Попередні надзвичайні ситуації, такі як грип і лихоманка Ебола, негативно позначилися на лікуванні туберкульозу, наприклад, через перерозподіл персоналу і перепрофілізацію стаціонарів для пацієнтів з серйозними респіраторними ускладненнями. Карантинні обмеження різного рівня можуть спричинити перебої з міжнародними та місцевими перевезеннями, це вплине на запаси ліків і засобів діагностики.

Слід підтримувати зв’язок з медичними закладами, щоб пацієнти з туберкульозом, особливо найбільш уразливі, в разі необхідності отримували необхідні послуги, такі як лікування ускладнень і супутніх захворювань, підтримку психічного здоров’я, а також поповнення запасів медикаментів. Можуть виявитися доцільними механізми доставки ліків до будинку і навіть збору зразків для подальшого тестування на туберкульоз, а також на COVID-19.

Незважаючи на відмінності в способах передачі туберкульозу та COVID-19, певні заходи актуальні для обох захворювань. Заходи інфекційного контролю в медичних закладах також можуть обмежити передачу інфекції пацієнтам. Необхідно дотримуватись звичайних застережних заходів для захисту від туберкульозу поряд з додатковими заходами щодо захисту працівників від COVID-19.

Важливо, щоб люди, які потребують лікування, продовжували приймати ліки під час пандемії, навіть якщо вони заразилися COVID-19, щоб підвищити шанси на одужання і знизити передачу і розвиток медикаментозної стійкості. Ризик смерті у хворих на туберкульоз наближається до 5%, якщо їх не лікувати, і може бути вище у літніх людей або при наявності супутніх захворювань. Одночасно з заходами у відповідь на COVID-19 необхідно забезпечити підтримку безперервного профілактичного лікування та лікування туберкульозу. Вкрай важливо, щоб під час реагування на COVID-19 не були перервані протитуберкульозні послуги.

Пандемія COVID-19 спровокувала соціальну стигму та дискримінаційну поведінку по відношенню до людей певного етнічного походження, а також всіх, хто імовірно контактував з вірусом. Стигма може підірвати соціальну згуртованість і викликати соціальну ізоляцію певних груп, що може сприяти виникненню ситуації, при якій ймовірність поширення вірусу і туберкульозу вище. Це може: спонукати людей приховувати хворобу, щоб уникнути дискримінації, не дати людям негайно звернутися за медичною допомогою, відмовити їх від прийняття здорового способу життя.  Стигма і страх, пов’язаний з такими інфекційними захворюваннями, як туберкульоз, ускладнюють відповідні заходи громадського здоров’я. Ефективно працює зміцнення довіри до надійних медичних послуг і порад, прояв співчуття до постраждалих, розуміння самої хвороби і прийняття ефективних практичних заходів, щоб люди могли допомогти захистити себе і своїх близьких. Уряд, органи влади і місцевого самоврядування, громадяни, засоби масової інформації і співтовариства повинні зіграють важливу роль у запобіганні та припиненні стигми, якщо проявлятимуть усвідомленість і обачність при спілкуванні в соціальних мережах та ЗМІ, проявляючи терпимість до COVID-19, а також до інших захворювань, таких як туберкульоз.

Коли говорять про інфікуючу  здатність патогена, зазвичай згадують показник репродукції (R0), який відображає контагіозність інфекційного захворювання. R0 показує, скільки людей може заразитися від одної інфікованої людини. Хоча інформації по вірусу SARS-CoV-2 все ще недостатньо, ранні дані вказують на те, що базовий показник репродукції (R0) цього вірусу дорівнює 2,2. Це означає, що кожна людина з COVID-19 може передати інфекцію ще 2,2 людей. Значення R0 для туберкульозу в країнах з низькою поширеністю цього захворювання може бути нижче 1, тому ризик передачі цього захворювання невисока. Однак там, де рівні доходів нижче, а захворюваність на туберкульоз висока, значення показника R0 для туберкульозу виглядають інакше.

На показник R0 для туберкульозу впливають і такі фактори, як стан навколишнього середовища і здоров’я населення, тому в умовах загальної високої поширеності туберкульозу і ВІЛ, високої щільності населення і неповноцінності харчування значення R0 вище. Коли людина вдихає туберкульозні палички, ризик інфікування та розвитку захворювання залежить від безлічі факторів. В їх число входять: вік (немовлята і діти у віці до п’яти років, а також люди старше 60 років входять до груп ризику); імунодефіцит, наприклад в результаті ВІЛ-інфекції або вкрай неповноцінного харчування;  інші супутні захворювання, такі як діабет; куріння і часте вживання алкоголю.

Основні способи захистити себе від COVID-19 включають в себе наступне:

  •  регулярне миття руки водою з милом або використання дезінфікуючих засобів для рук на спиртовій основі;
  • фізичне дистанціювання – дотримання дистанції не менше 1,5 метри;
  •  дотримання правил гігієни при кашлі та чханні: чхати і кашляти треба в зігнутий лікоть або серветку (використану серветку слід відразу ж викинути);
  •  слід намагатися не торкатися обличчя, рота і очей.

На додаток до частого миття рук, регулярного чищення поверхонь і фізичного дистанціювання важливо також підтримувати загальний гарний стан здоров’я. Було доведено, що вживання тютюну підвищує ризик розвитку більш важкої форми COVID-19. Якщо людина вживає тютюнові вироби, варто відмовитися від цієї звички – це не тільки захистить від ризику розвитку важкої форми COVID-19, але і поліпшить здоров’я легень в цілому, а також захистить від туберкульозу.

Чи потрібно носити маску? Носіння маски інфікованою людиною знижує ймовірність поширення ним туберкульозу або COVID-19, оскільки маска перешкоджає потраплянню патогенів в повітря та на поверхні і інфікування інших людей повітряно-крапельним шляхом або через забруднені поверхні. Як захід профілактики і контролю туберкульозу маски використовуються вже багато років для зниження ризику інфікування туберкульозом членів сімей хворих, громадськості та працівників сфери охорони здоров’я. ВООЗ рекомендує носити маски особам, у яких є симптоми, але здоровим людям носіння маски в цілому не рекомендується.

Якщо особа входить до групи ризику і перебуває в зоні високої захворюваності (на туберкульоз або COVID-19), носіння маски на додаток до регулярного миття рук, фізичного дистанціювання і дотримання гігієни при кашлі та чханні може забезпечити додатковий захист.

При підготовці матеріалів з питань протидії туберкульозу в умовах пандемії COVID-19 були використані наступні ресурси: news.un.org; tsn.ua; m.hightech.plus; rbc.ru; spid.center; iz.ru; life4me.plus; nv.ua.

Наступна публікація буде присвячена висвітленню сучасних міжнародних підходів до соціально-економічної профілактики туберкульозу.

Матеріали підготовлено спільно з Всеукраїнською асоціацією органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України», Фундацією «Громадський рух «Українці проти туберкульозу», Всеукраїнською коаліцією громадських організацій «Зупинимо туберкульоз разом» та Всеукраїнською асоціацією людей, які перехворіли на туберкульоз «Сильніші за ТБ». 

Аналітичний центр АМУ

Більш детально: https://www.auc.org.ua/novyna/tuberkuloz-v-umovah-pandemiyi-covid-19-prodovzhennya