В Україні зростає захворюваність на туберкульоз, зокрема і серед дітей

0
622

Про це на брифінгу в медіацентрі «Україна-Укрінформ» сказав заступник міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.

«За останній рік в Україні зареєстровано близько 20 тис. випадків туберкульозу і 640 випадків серед дітей, серед дітей ми також реєструємо збільшення кількості випадків захворювання», – зазначив він.

Як додав Кузін, у світі, і Європі зокрема, також спостерігається тенденція до збільшення кількості випадків туберкульозу. За останній рік захворюваність на туберкульоз у світі зросла щонайменше на 4%.

За його словами, пандемія ковіду вплинула на те, наскільки пацієнти були готові звертатися до медичної системи і сімейних лікарів.

В Україні, зазначив головний державний санітарний лікар, наявна ситуація із захворюваністю на туберкульоз є віддаленим наслідком пандемії і ускладнюється повномасштабною війною, зменшенням доступу населення до меддопомоги, безпековими питаннями, які не дозволяють широко розгортати профілактичні програми.

Разом з тим, додав Кузін, в Україні достатньо інноваційних підходів до лікування туберкульозу, також за рахунок донорів забезпечуються інноваційні ліки, застосування яких дозволяє лікувати туберкульоз від 6 до 9 місяців, тоді як раніше цей термін складав рік чи два, оновлені протоколи лікування, що використовуються у світі.

Окремо він зазначив, що однією з проблем є проведення дітям щеплення БЦЖ у пологових при народженні. До 5% батьків відмовляються від щеплення, що може спричинити у подальшому проблеми зі здоровʼям у дитини. Водночас, за словами Кузіна, за останні 2-3 роки проблем із забезпеченням медзакладів вакциною БЦЖ не було, наразі кількість вакцин достатня. Також однією з причин відмови від щеплення є медичні протипокази, коли дитина при народженні має певні стани і щеплення відкладається, допоки цей стан не буде стабілізований.

«Вакцина БЦЖ використовується в перший місяць життя, тобто максимально швидко. За підсумками 2023 року, на жаль, Україна не досягла 95% вакцинації. Найчастіше проблема, з якою стикаємося, це відмова батьків, перш за все через нерозуміння, що ця вакцина захищає», – сказав Кузін.

За його словами, в залежності від регіону картина різниться, але в середньому вакцинація від туберкульозу зараз на рівні 85%.

«Але цей показник розрахований на чисельність населення, якою послуговується Держстат, тому реальна кількість проведення вакцинацій і реальне охоплення у нас трошки вище», – додав Кузін.

Наразі, як повідомила на брифінгу завідувачка відділу управління та протидії туберкульозу Центру громадського здоров’я Яна Терлеєва, найбільший рівень захворюваності на туберкульоз фіксується в Одеській, Кіровоградській, Дніпропетровській, Закарпатській та Волинській областях.

За її словами, через війну Україна зараз належить до країн з високим рівнем захворюваності на туберкульоз. Також особливістю ситуації є поширення лікарськостійкої форми туберкульозу. Тому головне – швидко звернутися за меддопомогою і дотримуватися рекомендацій лікаря, не переривати лікування.

Як додала Терлеєва, ефективність лікування складає 89%, середній термін призначення лікування після виявлення хвороби – 6 днів.

Як повідомляв Укрінформ, в Україні за тиждень на ГРВІ, грип та COVID-19 захворіли 153 537 людей, із них 90 273 — діти.

Більше на сайті  БО «Українці проти туберкульозу» https://stoptb.org.ua/